"W ostatnim czasie rzadko widywana jest w redakcji, ale to nie oznacza, że jej znaczenie zmalało" - mówi nam osoba z kierownictwa "Gazety".

Od początku istnienia "Wyborczej" Łuczywo była zastępcą redaktora naczelnego Adama Michnika. W sprawach redakcyjnych zawsze grała pierwsze skrzypce. Interesowała się wszystkimi powstającymi tekstami, decydowała o czym i jak "Gazeta" napisze. Znana z pracoholizmu - w pracy zjawiała się pierwsza, wychodziła ostatnia. Nadzorowała między innymi powstanie regionalnych oddziałów "Gazety". Jej dzieckiem i oczkiem w głowie był portal Gazeta.pl.

Z funkcji członka zarządu Agory zrezygnowała dopiero w 2004 roku, gdy "Gazetę Wyborczą" zdetronizował powstały rok wcześniej "Fakt". Ogłosiła wówczas, że zamierza skoncentrować się na pracy w redakcji "Gazety" i funkcji zastępcy redaktora naczelnego. Jej rola nie osłabła - przeciwnie, w związku z chorobą i rekonwalescencją Michnika, pełniła de facto rolę naczelnego.

Spekulacje na temat odejścia Łuczywo i Michnika pojawiły się już kilka lat temu. Ostatnio dwa lata temu, tuż przez 18. urodzinami "Wyborczej". Przewidywano, że decyzja zostanie ogłoszona podczas corocznego balu "Gazety". Miejsce Michnika i Łuczywo mieli zająć redaktorzy, którzy już kilka miesięcy wcześniej zostali przyjęci do grona wicenaczelnych: Jarosław Kurski, o którym mówiło się, że to człowiek Michnika, i Paweł Ławiński. Tak się nie stało.

O tym, że ani wiek emerytalny, ani nowa rola w życiu osobistym (została babcią) w żaden sposób nie są w stanie zmniejszyć roli Łuczywo, dobitnie świadczy przykład sprzed kilku dni. Gdy wybuchła afera wokół książki "Odwet" autorstwa dziennikarzy "Gazety" i pojawiły się oskarżenia, że książka jest plagiatem, to właśnie Łuczywo miała wydać werdykt o dalszym losie autorów. Ostatecznie postanowiła, że nie zostaną wyrzuceni z Agory.

>>>Książka "Odwet" idzie na przemiał

Według miesięcznika "Forbes" Helena Łuczywo należy do najbardziej wpływowych kobiet w Polsce - w ubiegłym roku na 5. miejscu. Notowana była także na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".