Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki, szef polskiej dyplomacji spotka się z Clinton w środę 7 marca. W trakcie wizyty w USA będzie też rozmawiał z ekspertami instytutów badawczych, najważniejszymi mediami, a także Polsko-Amerykańską Radą Biznesu. Poza rozmową z sekretarz stanu odbędzie też inne spotkania polityczne.

Sikorski ma omówić z amerykańskimi partnerami kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, w tym sytuację na Bliskim Wschodzie.

Niemal rok temu na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii demonstracje przeciw rządom Baszara el-Asada, które przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ tłumienie tych wystąpień przez siły rządowe pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 6 tys. ludzi. USA potępiają brutalne tłumienie rewolty przez reżim Asada. Polska przejęła reprezentowanie interesów Stanów Zjednoczonych w Syrii.

Niedawno szefowie dyplomacji Polski i USA omawiali tę sprawę w rozmowie telefonicznej. Poruszali wówczas też kwestie związane ze współpracą w ramach NATO - w tym sytuację w Afganistanie i perspektywy pomocy międzynarodowej dla tego kraju po wycofaniu sił ISAF (Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa). Sikorski i Clinton rozmawiali też o kwestiach związanych z planami budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce.