Ewentualny rozpad koalicji nie wpłynie na zmianę perspektyw polskiego ratingu. Brak realizacji reformy emerytalnej w krótkim okresie nie wystarczy do zmiany perspektyw ratingu. By pogorszyć rating rząd musiałby przestać spełniać swoje cele konsolidacji finansów publicznych, czyli osiągnięcia takich poziomów, by wyjść z procedury nadmiernego deficytu - ocenił Matteo Napolitano, dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch w rozmowie z TVN CNBC.

Rating Polski jest solidny, chroni go mocny bufor - dodał.

29 lutego Fitch potwierdził długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie A minus. Perspektywa ratingu jest stabilna.

We wtorek PO i PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Zarząd krajowy PO zdecydował w środę, że Platforma będzie przekonywać PSL do poparcia projektu zmian podnoszącego wiek emerytalny. Jednocześnie zarząd partii upoważnił premiera Donalda Tuska do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi ws. zbudowania szerokiej większości dla reformy emerytalnej.

W czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że między PSL a PO jest zgoda co do potrzeby reformy emerytalnej. Jego zdaniem sygnały po środowym zarządzie PO i konferencji wicepremiera Pawlaka napawają optymizmem co do porozumienia.