To odpowiedź na przedstawienie przez PiS programu "Teraz Rodzina", w którym partia proponuje wprowadzenie m.in. kolejnych ulg podatkowych dla rodzin, kartę rodziny wielodzietnej i zerową stawkę VAT na ubranka dla dzieci.

PO prowadzi realną politykę prorodzinną, czyli taką, która polepsza warunki polskich rodzin, ale jest dostosowana do możliwości budżetowych\ - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka PO Izabela Mrzygłocka.

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) oświadczyła, że obecny rząd mimo trudnej sytuacji zwiększa nakłady na politykę prorodzinną. Jej zdaniem nie można sobie pozwolić na to, by budżet był rozszarpany poprzez hasła populistyczne, bo na tym w efekcie straciliby wszyscy.

Posłanka podkreślała, że z inicjatywy PO już w poprzedniej kadencji Sejmu wprowadzone zostały zmiany, które pomagają godzić pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi - od 2010 r. wydłużone zostały urlopy macierzyńskie (od 2014 r. takie urlopy będą wynosić 26 tygodni).

Zaznaczyła, że te urlopy zostały też uelastycznione, dzięki czemu to kobieta wybiera, czy po 20 tygodniowym urlopie macierzyńskim wraca do pracy, np. na pół etatu, czy pozostaje kolejne sześć tygodni ze swoim dzieckiem.

Wprowadziliśmy urlopy ojcowskie. W roku poprzednim ten urlop wynosił jeden tydzień. Obecnie to już dwa tygodnie - wymieniała Okła-Drewnowicz.

Posłanka zaznaczyła, że zwiększone zostały również kryteria dochodowe w ustawie o pomocy społecznej o ponad 100 zł na osobę w rodzinie, dzięki czemu taka pomoc stała się bardziej dostępna. Podkreśliła, że w pięcioosobowej rodzinie kryterium dochodów wzrasta aż o 500 zł.

Dodała, że od 1 listopada zwiększone zostają świadczenia rodzinne, które od 2004 r. kryteria nie były podnoszone, teraz dzięki zwaloryzowaniu od 1 listopada wzrosną do 77 zł na jedno dziecko (aktualnie - 68 zł).

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że w pracach w Sejmie jest już projekt zwiększający ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych - w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka ulga ma się zwiększyć o 50 proc.

Z kolei Mrzygłocka podkreślała, że w tym roku 40 mln zł przeznaczonych zostanie na program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat "Maluch" (m.in. powstanie nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych).

Chcemy także, żeby z szarej strefy wyszły nianie. Powolutku wychodzą z tej strefy nielegalnej w tej chwili wyszło ich już tysiąc - powiedziała.

W ramach wsparcia dla rodzin, PiS proponuje również wznowienie programu "Rodzina na swoim" oraz działania, które mają zmierzać do ożywienia rynku pracy. Autorzy programu PiS szacują, że koszty finansowego wsparcia dla rodzin wyniosłoby ok. 7 mld złotych, programu pobudzenia rynku pracy - ok. 11 mld złotych, a programu mieszkaniowego - ok. 1,5 mld złotych.