Płoną budynki rządowe w Sarajewie. MSZ ostrzega Polaków [AKTUALIZACJA]

2014-02-07 21:21 | Aktualizacja: 21:21
Płonący budynek w Tuzli, w Bośni

Płonący budynek w Tuzli, w Bośni (Fot. Amel Emric / AP)

W Sarajewie płonie siedziba prezydenta. Wcześniej bośniaccy demonstranci podpalili budynki rządowe. Policja ostrzelała protestujących gumowymi kulami i z armatek wodnych. Tymczasem polskie MSZ ostrzega Polaków przebywających w Bośni.

reklama


Zamieszki trwają także w Tuzli. Około stu zamaskowanych młodych mężczyzn wdarło się tam do siedziby lokalnych władz. Zniszczyli meble i wyrzucali przez okna telewizory. Z pierwszego piętra budynku unosi się gęsty dym.

Antyrządowe demonstracje rozpoczęły się trzy dni temu w Tuzli, w reakcji na zamknięcie miejscowej fabryki. Manifestacje rozlały się także na inne miasta - Sarajewo, Bihacz, Zenicę i Mostar.

MSZ ostrzega: bądźcie ostrożni

W związku z nasileniem się protestów społecznych w Bośni i Hercegowinie polski MSZ zaleca obywatelom polskim planującym w najbliższych dniach wyjazd do tego kraju zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie udziału w zgromadzeniach publicznych.

O co chodzi protestującym?

Demonstranci protestują przeciwko złym warunkom życia, nadużyciom władzy, a także bezrobociu, które sięga tam 44 procent. Jeden na pięciu Bośniaków żyje poniżej poziomu ubóstwa.

Vehid Szehić z Forum Obywateli Tuzli powiedział bośniackiej telewizji, że mieszkańcy są sfrustrowani. - Naród stracił wiarę, że pokojowe protesty coś dadzą - powiedział Szehić. Dodał, że do gwałtownego charakteru zajść przyczyniła się postawa policji. -Mogła ona wykazać większą tolerancję dla ciężkiej sytuacji ludzi - powiedział bośniacki działacz, wyrażając obawę, że starcia mogą być jeszcze bardziej gwałtowne.

Tuzla jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych Bośni i Hercegowiny. W ostatnich latach zamknięto tam wiele fabryk, a pracownicy tych, które działają, od wielu miesięcy nie dostają wynagrodzeń.reklama
Źródło: IAR
Wypowiedzi: 12
 • ~kaduri2014-02-09 11:26

  Obecne rządy zapominają ze ludzie mają większa świadomość tego co się obecnie dzieje. Obecne czasy wymagają przebudowy systemu rządzenia w oparciu o sprawiedliwy i równy podział dóbr w przejrzystym systemie biurokratycznym. Nikt nie chce być oszukiwany i wykorzystywany -czas pogrzebać IXX wieczną przeszłość manufaktury...Współczesne technologie mogą dać nam wiele i zlikwidować nędzę tylko trzeba dobrej woli...

 • ~Franjo2014-02-08 12:45

  NE MA BOSANCA BEZ RAKI, KURCA I BEZ CZAKI !

 • ~Polak SLAZAK2014-02-08 11:22

  To poklosie teg ze po smierci JOSPA BROZ TITO Jugoslawia sie " rozjechala" za duzo namnozylo sie Przywodcow.Jak "kota" brakuje myszy Harcuja. W naszym Polskim kraju mnoza sie Kacykowie Autonomisci. Przykladem dr. Autonomista, Slask zdegradowany, wycyckany z resztka GORNICTWA skazany jest na WEGETACJE patrz Kolej Regionalna. Ale jak to milo ze sie o tym TRABI.

 • ~czytelnik2014-02-08 10:57

  Po buncie sluzby w ukrainskiej daczy Wlodzimierza Putina przyszedl bunt wolnych najmitow w bosniackim baraku Baracka Obamy. Tak oto obamski neomarksizm zrownal USA z postsowiecka Rosja.

 • ~nikt nie kocha demosu2014-02-08 10:53

  Pochodze z Bosni (byla to niegdys Jugoslawia).Cokolwiek by sie nie stalo to nie ma i nie bedzie mialo znamiona "Majdanu" bo UE tam politycznie juz jest obecna (High Representative..) a narod jest za biedny zeby sie Korporacje nim interesowaly.Ma to tylko znamiona buntu ludu przeciwko wyjatkowo bezczelnej wladzy,podejrzanej prywatyzacji i "duchu komuny" na wszystkich jej szczeblach.Co jest bardzo istotne a duzo ludzi nie wie to fakt ze w BiH sa 2 od siebie niezalezne administracje, "Republika Serbska" i "Federacja Bosni i Hercegowiny". W Banja Luce (stolica RS) to byly tylko demonstracje bo ogolnie tam zyje sie troche lepiej bo prezydent Dodik ma leb do panstwowych interesow a jako Serbowie maja b.dobre stosunki z Rosjanami i oni tam juz wlozyli duze miliardy dolcow.

 • ~Vuk2014-02-08 10:47

  To koniec sztucznego państewka, utworzonego pod naciskiem Niemiec i USA. Takie karzełki nie mają racji bytu, ale duża Jugosławia przeszkadzała planistom politycznym. Jest jeszcze parę takich, o wielkosci naszego średniego województwa. Teraz będziemy przez dekady płacić za spokój/pokój.
  Przyczyny rozruchów są podobne jak na Ukrainie, a zobaczcie jaka róznica w mediach.

 • ~Zgredek2014-02-08 08:54

  Przykład Ukrainy działa jak zaraza. Bośnia - to w Sarajewie, zabito bez potrzeby, syna cesarza Austrii. Ich opozycja chce władzy i atakuje budynki rządowe - czyli robi to samo co opozycja Ukrainy. Nie powstaniem Unii zainteresowani są zarówno ludzie z USA /kompleks militarny i korporacje/ jak i z Federacji Rosyjskiej /oligarchowie, duma Rosjan, po dawnym ZSRR/. Podobnie jak agenci Watykanu /całe obszary wschodnie, to durnowaci wierni, nauczeni poddaństwa i dający stale na mnichów, co dobrze żyją ze sprzedaży życia wiecznego w raju/. To i tak cud, że Unia powstała. A Donek prawi głupoty i mówi, że opozycja ukraińska jest odpowiedzialna. Poczekaliby do wyborów. W Bośni też mogą poczekać do wyborów. Ale po co? Durne to i chętne do zadymy. Ciekawe ile im płacą i czym? Opozycja, tak jak i w Polsce miała, musi mieć w kimś oparcie.
  Do ~shrine2014-02-08 01:45
  Nieuchronnie nadchodzi nowa armia kombatantów. Co to po dojściu do władzy. Będzie żyć na koszt pracowitych ludzi. Ma będziemy pracować za grosze. A oni z racji chuligaństwa będą mieć to samo albo i więcej. A zapłaci im renty państwo z podatków spokojnie pracujących ludzi.

 • ~sigg6669992014-02-08 08:42

  Dali sie biedni ludzie oszukac lokalnym politycznym oszustom, ktorym sie zachcialo rozbic Jugoslawie, to teraz tylko ciagle cierpia... Zwykli ludzi, ktorzy by chcieli zyc uczciwie nie moga w tym skorumpowanym, gangsterskim niby-panstewku utrzymac swoich rodzin. Najwyzszy czas, zeby Bosniacy spalili swoich "Hitlerkow" na stosach. Takie ogniska powinny sie palic takze w Polsce prowadzonej do upadku przez zaklamanych cwaniaczkow z genami cinkciarzy i prostytutek.

 • ~aquabella2014-02-08 08:32

  no i to mi się podoba jak PL "dba" o własnych dupków (i nic to nie kosztuje) a nie jak pomóc ludziom na miejscu!!!

 • ~Harcmistrz Rzeczypospolitej (i łyżwiarz figurowy)2014-02-08 02:01

  Fotografia, a pod spodem podpis:
  Płonący budynek w Tuzli, w Bośni

  _________________

  Głupa rżniecie czy co...?

  Z kim pogrywacie w to bambuko?

  Przecież Polakom przez 70 lat wciska się ciemnotę i znamy to na pamięć i na wyrywki!
  "Nie z nami te numery, Brunner Springer Axel trzy razy okręcony przez lewe ramię!"

  Przyjdzie awansowany pośmiertnie na generała duch kapitana Klossa i was rozliczy, postraszy i pogoni...!

  Przecież każde dziecko widzi, że 30 metrów od budynku spokojnie się pali niewielkie ognisko, a w lewym górnym rogu szumi knieja!


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV