Jak zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych, afery pedofilskie dojrzały do szerokiego dochodzenia na skalę kraju. Rząd powoła niezależny panel ekspertów, aby zbadać, czy instytucje publiczne i pozarządowe traktowały poważnie swój obowiązek ochrony dzieci - powiedziała.

Dochodzenia tego panelu obejmą takie instytucje jak służba zdrowia, szkolnictwo, policja i BBC. Brytyjskie społeczeństwo jest poruszone liczbą wychodzących ostatnio na jaw skandali z udziałem celebrytów, jak Jimmy Savile, czy skazany w piątek Rolf Harris, a także kryminalnych gangów wykorzystujących nieletnich do celów seksualnych.

Premier David Cameron oświadczył dzisiaj: Jestem zdeterminowany, że musimy dotrzeć do dna tych zarzutów i nie pozostawimy żadnego tropu, dociekając prawdy o tym, co zaszło.

Również wicepremier Nick Clegg oświadczył: Tak jak wszyscy chcę uchylić wieka prawdy, dokopać się jej i sprawić, aby nawet po latach ofiarom stała się sprawiedliwość.

Minister Theresa May uprzedziła jednak, że dochodzenie nie zakończy się przed najbliższymi wyborami w maju przyszłego roku.