Rządowy rosyjski dziennik analizuje doniesienia tygodnika "Der Spiegel", że Polska i kraje bałtyckie domagają się, aby tarcza chroniła Europę nie tylko przed pociskami z Bliskiego Wschodu, ale także z Rosji.

"Rossijskaja Gazieta" stwierdza, że kraje bałtyckie i Polska zaproponowały skierowanie NATO-wskich rakiet na Rosję. Dalej zaznacza, że krajów bałtyckich, Polski i wspierających je Stanów Zjednoczonych absolutnie nie niepokoi fakt, że taka decyzja będzie sprzeczna z zasadniczym aktem Rosja-NATO z 1997 roku i zapewnieniami zachodnich polityków, że europejski system obrony przeciwrakietowej nie będzie nacelowany przeciwko Rosji.

Autor publikacji pisze, że występując ze swoją propozycją w kwestii obrony przeciwrakietowej, wschodnioeuropejscy partnerzy USA jawnie wygadali się co do prawdziwych intencji jej stworzenia.

W opinii moskiewskiego dziennika rosyjski sztab generalny zapewne udzieli odpowiedzi poprzez rozbudowę systemu ostrzegania o ataku rakietowym i wzmocnienie zgrupowania środków rażenia.

Rosja już opracowuje nową broń do przechwytywania rakiet. Oprócz tego na porządku dziennym znowu może stanąć kwestia rozmieszczenia w regionach przygranicznych operacyjno-taktycznych kompleksów "Iskander-M" - czytamy w rosyjskiej gazecie.