Putin powiedział dziennikarzom, że plan powstał w trakcie lotu do Ułan Bator i jest złożony z 7 punktów. Prezydent dodał, że strony konfliktu powinny zaprzestać prowadzenia działań zbrojnych. Na Ukrainie powinno dojść do wymiany wszystkich jeńców .

Jego zdaniem ukraińskie jednostki powinny być wycofane na taką odległość, aby nie miały możliwości ostrzeliwania z artylerii i innej broni, miast zajętych przez separatystów.

Według Putina, ostateczne ustalenia w sprawie uregulowania sytuacji między ukraińskimi władzami i południowym-wschodem Ukrainy, mogłyby być osiągnięte 5 września w trakcie następnego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw uregulowania sytuacji na Ukrainie.

Jak powiedział dziennikarzom, Moskwa i Kijów mają "bardzo zbliżone" poglądy na temat działań służących stabilizowaniu sytuacji na wschodniej Ukrainie. Dodał, że wraz z Petrem Poroszenką omawiali plan działania w sprawie uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Jak podkreślił rosyjski przywódca, należy zaprzestać wykorzystywania sił powietrznych przeciwko cywilom mieszkającym na południowym wschodzie Ukrainy.

Władimir Putin wyraził nadzieję, że Grupa Kontaktowa ds. Ukrainy osiągnie porozumienie w czasie spotkania 5. września. Podkreślił, że bojownicy muszą zakończyć działania wojskowe w Doniecku i Ługańsku. Dodał, że ukraińskie miasta i wioski będą tak długo zagrożone bombardowaniem, jak długo ukraińskie siły zbrojne będą przebywały w ich pobliżu. Dlatego wyraził nadzieję, że wojskowi jak najszybciej opuszczą te tereny.