"Żyjemy już trzy lata po śmierci Jana Pawła II, a był to człowiek, który całemu światu pokazał, że można być świętym" - przypomniał kardynał Glemp. Zdaniem prymasa, w każdych okolicznościach musimy sięgać do Ewangelii, która będzie nas ukierunkowywała do osiągnięcia świętości. "Bez uczciwego życia moralnego, naszego osobistego, nie ma także pomyślności społecznej i narodowej" - podkreślił duchowny.

Jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych cmentarz na stołecznych Powązkach, wypełnił się tłumem warszawiaków, którzy składają kwiaty na grobach swoich najbliższych i zapalają znicze tam, gdzie pochowani są zasłużeni dla Polski: pisarze, uczeni, aktorzy, politycy, malarze, inżynierowie i lekarze.

Na terenie cmentarza odbywa się również coroczna kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków. W tegorocznej, zorganizowanej już po raz 34. kweście bierze udział ok. 150 osób ze świata kultury i sztuki. W pierwszym dniu kwesty zebrano około 150 tys. zł.

Podobne kwesty trwają na innych polskich cmentarzach, m.in. w Lublinie, Radomiu i Zakopanem. W Gdańsku wierni zgromadzili się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, czyli w miejscu, które powstało, by uczcić pamięć bezimiennych zmarłych.

Nie tylko Polacy zapalają znicze na grobach bliskich spoczywających w naszym kraju. Znicze zapłonęły na grobach żołnierzy niemieckich, poległych na terenie Polski w czasie obu wojen światowych. W Polsce znajduje się 13 niemieckich cmentarzy wojennych.