Choć lek ten nie był w Polsce zarejestrowany, pacjenci często go stosują. Acomplię (chemiczna nazwa - rimonabant) można kupić przez internet lub na targowiskach. Do naszego kraju tabletki trafiają również za pośrednictwem pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków - pisze "Dziennik Zachodni". Kuracja kosztowała zaledwie dwa funty dziennie. Czyli 30 tabletek to wydatek rzędu 200 złotych. W Polsce dostępne są także zamienniki - tańsze generyczne leki, takie jak slimona.

Acomplia pojawiła się na rynku dwa lata temu i od razu została okrzyknięta cudowną pigułką na otyłość. Pomyślnie przeszła wszystkie fazy badań klinicznych i została zarejestrowana w USA oraz w krajach UE.

>>>Cudowna pigułka pojawi się za kilka lat

Jednak od jakiegoś czasu do Światowego Centrum Monitorowania Niepożądanych Działań Leków, które ma siedzibę w Uppsali, zaczęły napływać niepokojące sygnały od lekarzy z różnych krajów. Ich zdaniem lek pogłębiał stany depresyjne i wpływał negatywnie na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Powodował depresję, a nawet skłaniał ich do samobójstwa. Jako pierwsza wycofała go z aptek Wielka Brytania. Potem zrobiły to także inne kraje, w których była zarejestrowana.