"Naszym wspólnym zadaniem będzie czynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii. Tak sobie życzył bł. Jan Paweł II, którego liturgiczne wspomnienie dziś po raz pierwszy obchodzimy" - powiedział arcybiskup.

Abp Budzik przypomniał, że jedność chrześcijan ma swoje głębokie zakotwiczenie w tajemnicy Boga w Trójcy jedynego. "Taka jedność nie buduje murów, ale mosty. Taka jedność nie może stawiać politycznej granicy przed przykazaniem miłości bliźniego. Taka jedność otwiera nasze serca na wszystkich braci wierzących w Chrystusa, na wszystkie dzieci jednego Boga wołające do Niego przez modlitwę o pomoc; na wszystkich tych, którzy Boga jeszcze szukają" - mówił arcybiskup.

Metropolita apelował do wiernych, aby - zgodnie z wezwaniem Jana Pawła II z jego ostatniej pielgrzymki do Polski - byli "świadkami i narzędziami Bożego miłosierdzia".

"Niech więc nikt w domu Kościoła nie będzie osamotniony, wykluczony, zapomniany. Bądźmy okiem dostrzegającym różnorakie oblicza ubóstwa, bądźmy sercem, które współczuje i kocha, bądźmy bratersko wyciągniętą dłonią, która niesie skuteczną pomoc" - mówił abp Budzik.

Metropolita wzywał też rodziny, aby były szkołą miłości i wiary, przekazywały kolejnym pokoleniom najcenniejsze wartości religijne i narodowe, we współpracy z wychowawcami i nauczycielami. "Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do wnętrza naszego domu, którym jest Kościół. Nie dajmy się podzielić i poróżnić, my, którzy złożyliśmy naszą nadzieję w Chrystusie zmartwychwstałym" - powiedział abp Budzik.