Groźna choroba może zaatakować z Rosji. Epidemia u naszych granic

2012-02-12 10:57 | Aktualizacja: 10:57
Polska szykuje się na afrykański pomór świń

Polska szykuje się na afrykański pomór świń / Shutterstock)

Inspekcja weterynaryjna jest w pełnej gotowości. Wszystko przez to, co czai się za naszą wschodnią granicą.

reklama


Polska przygotowuje się na inwazję z Rosji afrykańskiego pomoru świń, groźnej choroby atakującej dziki i trzodę chlewną. Inspekcja weterynaryjna ma w gotowości mobilne rzeźnie, a w terenie przeprowadzane są ćwiczenia – dowiedział się portal tvp.info.

Jak objawia się ta choroba? Charakteryzuje się ostrymi biegunkami, wymiotami i wyniszczeniem; niemal w stu procentach prowadzi do śmierci zarażonych zwierząt. 

Osobniki, które są podejrzane o kontakt z wirusem są prewencyjnie zabijane. Z komunikatów wynika, że choroba zbliża się do granic Unii. Pojawiły się przypadki zakażenia w obwodzie leningradzkim, niedaleko granicy z Estonią.

Rosja to zbyt duży kraj, by powiedzieć, że choroba wymknęła się im spod kontroli. Mimo to z niepokojem śledzimy informacje o pojawianiu się kolejnych ognisk. Jestem w stałym kontakcie z dr. Jewgienijem Niepokłonowem, głównym lekarzem weterynarii Rosji, a we wrześniu organizowaliśmy w Krakowie posiedzenie głównych lekarzy weterynarii UE na temat afrykańskiego pomoru świń - mówi portalowi tvp.info główny lekarz weterynarii Janusz Związek. –

Polska nie importuje wieprzowiny z Rosji, ale istnieje ryzyko przeniesienia wirusa przez dziki. Dlatego nasze służby weterynaryjne szykują się nadejście wirusa jak na wojnę.

Przeprowadzono przegląd dwóch mobilnych rzeźni, które umożliwiają ubój trzystu zwierząt w ciągu godziny, a dla swoich pracowników przeprowadza ćwiczenia dotyczące reagowania kryzysowego. W sąsiadującym z Okręgiem Kaliningradzkim powiecie gołdapskim inspekcja przeprowadziła ćwiczenia, podczas których polskie służby uczyły się zwalczać ogniska wirusa.

Sytuacji nie można lekceważyć, bo wystąpienie tej choroby na terenie Polski mogłoby przynieść katastrofalne skutki dla naszego rolnictwa. Oznaczałoby automatyczne zablokowanie eksportu polskiej wieprzowiny i konieczność wybicia całych ferm  - mówi Janusz Związek.

Czy afrykański pomór jest groźny dla ludzi?

Afrykański pomór świń nie jest tzw. zoonozą, co oznacza, że nie może przenosić się na człowieka - uspokaja epidemiolog prof. Andrzej Zieliński.
reklama
Źródło: TVP Info
Wypowiedzi: 38
 • ~falseflag2012-02-13 10:59

  To gadka-szmatka...było już groźno i łabędzie leżały martwe,potem grypa typu A-Z teraz raczej ACTA groźniejsza od tej "zarazy"...temat zastępczy czyli "false flag"

 • ~Magda2012-02-13 10:27

  Świat urządzony przez mięsożercow oznacza dla miliardów zwierzat wieczną udrękę,a dla ludzi wrażliwych na los zwierzat życie w smutku,depresji,beznadziejności.Dziękujemy wam ,padlinożercy

 • ~PiS be with you2012-02-13 06:59

  Paligup wyszedl dosc dobrze na tym zdjeciu...

 • ~rezerwa2012-02-13 02:48

  U NAS SWIN POD DOSTATKIEM. A SWINSKA ZARAZA BOLSZEWICKA PANUJE OD 1945.

 • ~rzeznik bydlakow2012-02-13 00:40

  Przechodzimy na mieso koszerne i tak nami oni rzadza obojetnie jaka partia.WONOSC DLA SWIN.Zabierzcie sie za bydlaki z PO PiS-u,Ruchu Jelopa i odpadow izotopowych z SLD-e.

 • ~DumpOrDumper2012-02-12 21:59

  Jak afrykański to co nam po tej informacji w Europie?

 • ~StJ2012-02-12 21:56

  Wcale by nie zaszkodził POlsce taki POmór swiń, a świnie z ferajny ziobrystów i kluzików niech pierwsze trafią do tych rzeżni!!

 • ~weterynarz2012-02-12 21:51

  To nie żart! w Polsce ten wirus już jest u ludzi.

 • ~Mandragora2012-02-12 21:14

  Epidemia się POjawiła jesienią 2007 roku...

 • ~lenin2012-02-12 20:14

  Po raz kolejny widać że redakcja Dziennika ma problemy z historią i geografią.
  Dobry jest ten "obwód leningradzki" w pobliży Estonii.Jaka redakcja takie bzdury.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV