Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna ostatnią fazę przeprowadzki. Po sprzedaniu przez właściciela budynku przy ulicy Towarowej IPN musi przenieść się do biurowca na ulicę Wołoską. Prezes Instytutu Łukasz Kamiński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że akta i dokumenty zostały już przewiezione do tymczasowych magazynów, a dziś rozpoczyna się przenoszenie części biurowej. Na Wołoską przewiezione zostaną meble, komputery, a jutro serwery i właśnie ten moment przeprowadzki będzie najtrudniejszy technicznie.

W wyniku przeprowadzki dojdzie do pewnych ważnych zmian dla osób, które współpracują lub korzystają z zasobów Instytutu. Przede wszystkim czytelnia naukowa nie będzie już mieściła się w głównej siedzibie Instytutu lecz czasowo w Centrum Edukacyjnym IPN na Marszałkowskiej, później na Kłobuckiej po zbudowaniu odpowiedniego budynku. Ponadto zmienia się adres do korespondencji z Towarowej 28 na Wołoską 7.

Doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że nie bez żalu rozstaje się z poprzednią siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej. Wyjaśnia, że gmach przy Towarowej był dobrze przygotowany do działalności Instytutu, tymczasem biurowiec przy Wołoskiej nie do końca spełnia wszystkie oczekiwania IPNu.

Z powodu przeprowadzki dziś i jutro nieczynne dla interesantów będą Kancelaria Ogólna oraz Punkt Informacyjny w budynku przy ulicy Towarowej. Wszystkie dokumenty można w tych dniach składać w siedzibie IPN przy pl. Krasińskich 2/4/6 w Warszawie. Natomiast jutro (18 października), z powodu przenoszenia systemów teleinformatycznych, nie będą działały adresy e-mail IPN w całym kraju i telefony Centrali IPN w Warszawie.