Jednym z założeń "ustawy Wilczka" z 1988 roku było umożliwienie każdemu obywatelowi PRL prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie gospodarki centralnie sterowanej było to przełomowe rozwiązanie.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski, "ustawa Wilczka" stała się "konstytucją polskiej przedsiębiorczości". Dzięki niej powstało w Polsce w krótkim czasie blisko 2 miliony firm, które dały w latach 90-tych blisko 6 milionów nowych miejsc pracy. 

Andrzej Sadowski ze smutkiem dodaje, że dziedzictwo Mieczysława Wilczka zostało zaprzepaszczone w późniejszych latach. Kolejne rządy zwiększały obciążenia dla przedsiębiorców, wprowadzając koncesje w kolejnych obszarach działalności gospodarczej. 

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, bez "ustawy Wilczka" Polska miałaby o wiele dłuższą drogę do Unii Europejskiej. Dlatego warto pamiętać o jej autorze. Mieczysław Wilczek po przemianach ustrojowych wycofał się z polityki i wrócił do działalności gospodarczej. Zmarł w Warszawie.