Inne / Anne Frank House Eric Heuvel

Komiks pt. "Poszukiwanie" to historia fikcyjnej żydowskiej rodziny. Narracja zaczyna się w 2007 roku, gdy Ester Hecht zaczyna opowiadać wnukowi Danielowi o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat: o dojściu NSDAP do władzy, uruchomionej przez Adolfa Hitlera machinie terroru, o wybuchu II wojny światowej oraz o konferencji w Wannsee w 1941 roku, podczas której zapadła decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu" kwestii żydowskiej, wreszcie o Holocauście. Ester wspomina też swoich rodziców, wraz z którymi została aresztowana na początku wojny, a później wywieziona w bydlęcym wagonie do obozu zagłady w Auschwitz. Matka i ojciec trafili do komór gazowych, ale dziewczynce udało się uciec z chłopcem o imieniu Bob. Opowieść babki skłania Daniela do jego odszukania.

Reklama

"Dzięki komiksowi ten trudny temat udaje się przybliżyć dzieciom. Nazizm i Holocaust nie są już jakąś abstrakcyjną historią. Dzieci zaczynają traktować tę sprawę wyjątkowo poważnie, jako coś realnego, co się naprawdę wydarzyło. I to wcale nie tak dawno temu" - mówi Julia Franz z Fundacji Anny Frank. Podkreśliła, że komiks jest przeznaczony dla dzieci w wieku 13 - 16 lat, bo pokazuje też wyjątkowe bestialstwo nazistowskich Niemiec. Na jednym z rysunków więzień Auschwitz zostaje zastrzelony przez strażnika, bo na apelu nie miał czapki.

O realizm opowieści zadbał rysownik Erik Houvel, który współpracował z historykami i wzorował się na zdjęciach z epoki III Rzeszy. To już jego drugi komiks o nazizmie i Holocuauście. W 2003 roku na rynku ukazał się "Sekret rodzinny" wydany również przy udziale Fundacji Anny Frank. Patronką tej organizacji jest żydowska dziewczynka, która wraz z rodziną ukrywała się w Amsterdamie przed wywiezieniem do obozu. Ponad dwa lata życia w ukryciu dokumentowała w pamiętniku, który tuż po wojnie został opublikowany, stając się wstrząsającym świadectwem Holocaustu. Rodzina Franków została wydana hitlerowcom w sierpniu 1944 r.; zginęli wszyscy - 16-letnia Anna zmarła na tyfus w lutym lub marcu 1945 roku, tuż przed wyzwoleniem obozu Bergen-Belsen.

Reklama

"Poszukiwania" trafiły na razie do szkół w Holandii. Od wczoraj mogą się z nich uczyć także dzieci w Berlinie i landzie Północna Nadrenia-Westfalia, jednak władze federalne rozważają już wprowadzenie go do szkół na terenie całego kraju. Fundacja Anny Frank chce także, by komiks trafił do rąk polskich i węgierskich uczniów - dlatego przetłumaczono go już na te języki. Jak dowiedział się DZIENNIIK w Ministerstwie Edukacji, fundacja nie zwróciła się jeszcze z prośbą o wpisanie komiksu na listę podręczników i pomocy szkolnych.