"Gepardy saharyjskie są poważnie zagrożone wyginięciem, choć oprócz tego nie wiadomo o nich praktycznie nic. Szacuje się, że na Saharze żyje ich zaledwie 250" – mówi dr Sarah Durant, jedna z autorek badania.

Naukowcy z brytyjskiej organizacji Zoological Society of London i algierskiego Office du Parc National de l'Ahaggar rozmieścili w środkowej części Sahary urządzenia, które w równych odstępach czasu fotografowały otaczający je teren. Ku zadowoleniu badaczy na zdjęciach znalazły się 4 gepardy. Badanie cętek, które są indywidualne dla każdego osobnika, potwierdziły, że nie może to być to samo zwierzę.

Zebrane zdjęcia stanowią niezwykle istotny materiał badawczy, który pozwoli dowiedzieć się więcej o zwyczajach i dokładnej liczbie populacji. Dotychczasowe szacunki oparte są w dużej mierze na domniemaniach. Nieliczna grupa żyjących zwierząt rozproszona jest na dużym obszarze rozciągającym się na terenie sześciu państw: Algierii, Togo, Nigru, Mali, Beninu i Burkina Faso.

Tradycyjnie futro geparda było bardzo pożądanym wyznacznikiem statusu. Dziś zagrożone wyginięciem zwierzęta to główna atrakcja ogrodów zoologicznych. Są najłagodniejsze z dużych kotów i jako jedyne nie atakują ludzi.