Ponad 90 firm zgłosiło zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników w pierwszym kwartale tego roku. To informacje zebrane przez Dziennik Gazetę Prawną w 12 wojewódzkich urzędach pracy.

Rok temu te liczby były dwa razy mniejsze: szykowano zwolnienia 4 tys. osób, zgłoszenia pochodziły wtedy od ponad 80 zakładów.

Reklama

Jak wynika z danych GUS, w roku ubiegłym w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia. To odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r.

Powody planowanych redukcji to przede wszystkim sytuacja gospodarcza, w tym spowolnienie obserwowane w strefie euro, które przekłada się na spadek zleceń, a co za tym idzie kłopoty finansowe rodzimych przedsiębiorców. Jednocześnie rosną koszty prowadzenia biznesu, choćby z powodu wzrostu płac.

Reklama

Zwolnienia dotyczą przede wszystkim takich branż jak przetwórstwo przemysłowe isektor IT. Ta ostatnia rosła w pandemii, teraz zaś wiele projektów, które rozpoczęto w tamtym czasie, zostało zakończonych lub zbliża się do finału.

Więcej na temat planowanych zwolnień przeczytasz w artykule pod tytułem "Firmy zwalniają nie tylko grupowo" autorstwa Patrycji Otto w Dzienniku Gazecie Prawnej >>>