Zgodnie z danymi systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w marcu 2024 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali około 262,6 tys. nowych ogłoszeń o pracę. "To o 12 proc. więcej niż w marcu, ale o 19 proc. mniej w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku. Wtedy proponowano 325,5 tys. miejsc pracy" – czytamy w raporcie.

Reklama

Spadek ofert pracy dla specjalistów IT

Zdaniem autorów raportu, spadek ofert pracy rozpoczął się w sierpniu 2023 roku. Najbardziej rok do roku kurczy się popyt na specjalistów z obszarów IT. Pracodawcy opublikowali o połowę mniej ofert dotyczących tej specjalności niż rok wcześniej.

Reklama

Spory spadek (o 43 proc.) zanotowano też wśród pracowników finansowych oraz HR. Jedyny wzrost dynamiki ofert w marcu zanotowano wśród ogłoszeń dla pracowników fizycznych - o 2 proc. rok do roku. Raport uznaje ten popyt za "najbardziej stabilny".

"Pocieszający jest jednak fakt, że średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy (co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) trzeci miesiąc z rzędu nieco wzrosła – z minus 17 proc. do minus 15 proc.” – wskazują eksperci Grant Thornton.

Reklama

Zdaniem autorów badania, liczba ofert w Polsce nadal się kurczy w dość szybkim tempie, ale trend został przełamany i spadki przestały się pogłębiać.

Będzie więcej ofert pracy?

W kolejnych miesiącach sytuacja na rynku rekrutacyjnym powinna się ustabilizować, a spadki będą coraz mniejsze, po czym wrócą do dodatnich odczytów.

"Jest to zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus po ostatnich ujemnych dynamikach" – zapewniają autorzy badania.

Na potwierdzenie tych słów przypominają, że w marcu było o 28,3 tys. więcej ofert pracy niż w lutym.

Eksperci firmy doradczej przypominają też, że ruszają prace sezonowe i ofert przybywa. Tak było w marcu, ale wzrost był mniejszy niż w minionych latach - 262,6 tys. Nawet w porównaniu do 2021 roku, podczas pandemii, portale rekrutacyjne opublikowały o około 43 tys. więcej ogłoszeń o pracę niż miesiąc temu.