1 listopada wspomina się wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli już zbawienie. Zgodnie z tradycją większość Polaków udaje się tego dnia na cmentarze, gdzie odwiedza groby swoich bliskich. W 2024 roku dzień ten wypada w piątek.

Dlaczego Wszystkich Świętych jest 1 listopada?

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym. Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

Reklama

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?

Święta nakazane to uroczystości liturgiczne, podczas których wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej. Jak wskazuje kanon 1246. KPK, świętami nakazanymi w Kościele katolickim są: "niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna (...), dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Wszystkich Świętych jest w kalendarzu liturgicznymświętem nakazanym. Oznacza to, że udział w mszy świętej jest tego dnia obowiązkowy. Wiele parafii stara się jednak ułatwić spełnienie tego obowiązku wiernym, organizując dodatkowe msze święte na cmentarzu. Wówczas w liturgii można wziąć udział przy okazji odwiedzania grobów bliskich.