Najwięcej uroczystości zaplanowano na wieczór - na godz. 21.37 - godzinę, o której zmarł Jan Paweł II.

Wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne mieszkańców Warszawy. Warszawiacy usłyszą odczytane przez aktorów teksty papieża, a także zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. O godz. 21.37 na moment zostaną zatrzymane zegary, a na placu zabrzmi utwór "Cisza" zagrany przez wojskowych na trąbce.

Reklama

W ciągu dnia w tym miejscu atrakcje przygotowano dla najmłodszych. W namiotach ustawionych na placu zaaranżowane zostały dom, szkoła, poczta i inne miejsca Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci, odwiedzając każdy z nich, mogły dowiedzieć się więcej o codziennym życiu przyszłego papieża.

W Krakowie otwarto mobilne muzeum Jana Pawła II - zbiór pamiątek po papieżu eksponowanych w ciężarówce - które jeździć będzie po całej Polsce. W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz otworzył wystawę, przedstawiającą pamiątki po kard. Karolu Wojtyle z okresu, kiedy mieszkał przy ul. Kanoniczej.

Na rynku w Wadowicach ok. 3 tys. uczniów szkół z powiatu wadowickiego modliło się podczas polowej mszy św. Wieczorem na beskidzkich szczytach zapłoną góralskie watry pamięci. O godz. 21.37 wierni będą się wspólnie modlić nieopodal domu rodzinnego Jana Pawła II.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu wierni z całego kraju zwiedzali apartamenty papieskie, w których Jan Paweł II mieszkał podczas wizyty w Licheniu. Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku.

W Watykanie, przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich hołd polskiemu papieżowi oddawały tłumy pielgrzymów z całego świata. Wśród nich było wielu Polaków. Grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich będzie można oglądać tylko do około 20 kwietnia. Wtedy rozpoczną się przygotowania do przeniesienia szczątków papieża do bazyliki świętego Piotra.

Reklama

W kaplicy polskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra w Rzymie odbyła się msza w języku polskim. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób. Polska liturgia koncelebrowana była przez ok. 20 księży pracujących na co dzień w Watykanie. Przewodniczył jej dominikanin o. Stanisław Tasiemski, wieloletni pracownik radia watykańskiego. Zamiast homilii odczytano testament Jana Pawła II. Na koniec zaśpiewano ulubioną pieśń papieża Polaka "Barkę". Obok w kaplicach odprawiane były nabożeństwa w innych językach.

Wydarzenia sprzed sześciu lat wspominali w rozmowie z dziennikarzami watykańscy kardynałowie. Kard. Leonardo Sandri, który 2 kwietnia 2005 r. na Placu św. Piotra podał wiadomość o śmierci polskiego papieża, mówił, że informowanie o tym było niezmiernie trudne, trudniejsze niż w przypadku innych papieży. Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II, mówił, że papież, który sześć lat temu od nas odszedł, po sześciu latach do nas wraca.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach obchodów rocznicy śmierci papieża związane były z przygotowaniami do beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja w Rzymie.