Klasztor pokamedulski w Wigrach to miejsce związane z Janem Pawłem II, który odpoczywał tam podczas pielgrzymki w 1999 roku w specjalnie przygotowanym apartamencie. Przygotowano wówczas dla niego pokój dzienny i sypialnię. Od tego czasu miejsce to jest odwiedzane przez pielgrzymów i turystów. Co roku apartament odwiedza prawie 40 tys. osób. "Oczekujemy, że wielu chętnych będzie chciało tutaj przeżywać moment beatyfikacji, gdzie papież przebywał i czuć jego obecność" - powiedział proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wigrach Dariusz Rogiński.

Reklama

Jak dodał ks. Rogiński, w klasztorze 1 maja rusza Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji, który powstaje w miejscu Domu Pracy Twórczej, placówki działającej w obiektach klasztornych w czasie kilkudziesięcioletniej dzierżawy obiektu przez państwo. Z końcem kwietnia nastąpiło formalne przekazanie klasztoru Kościołowi przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

"W ramach Areopagu będziemy gromadzili pamiątki, przedmioty i dzieła związane z Janem Pawłem II. Działalność placówki będzie nastawiona na kulturę regionalną oraz będzie otwarta na pielgrzymów, którzy chcą zobaczyć Muzeum Jana Pawła II" - poinformował ks. Rogiński. Jednym z ciekawych eksponatów placówki będzie kajak, którym papież pływał w młodości po rzekach Suwalszczyzny. Kajak ma trafić do muzeum za kilka tygodni.

Muzeum w Wigrach powstało kilka miesięcy temu. W jego ramach istnieje również biblioteka poświęcona dziełom Jana Pawła II oraz publikacjom o Ojcu Świętym. W 1999 roku Jan Paweł II spędził w Wigrach dwa dni, wypoczywając po trudach pierwszej części pielgrzymki do ojczyzny. M. in. pływał statkiem Tryton po jeziorze Wigry, wziął też udział w rejsie statkiem Żeglugi Augustowskiej, odwiedzając m.in. Studzieniczną. Wybrał się też niespodziewanie do wsi Leszczewo, gdzie odwiedził rodzinę Milewskich, z którą rozmawiał oraz pobłogosławił wszystkich jej członków. Wizyta papieża wzbudziła ogromną sensację w Leszczewie.

Klasztor w Wigrach został wybudowany w latach 1694-1745 przez zakon kamedułów. Był to wówczas najbogatszy klasztor w Polsce. W 1796 roku władze pruskie skonfiskowały dobra zakonne. Klasztor został zniszczony w czasie II wojny światowej. Uratował się tylko zabytkowy kościół. Zabudowania klasztorne zostały odbudowane przez państwo po wojnie.