Jak powiedział PAP ks. Piotr Studnicki z rzymskiego Biura Informacji dla Pielgrzymów z Polski, zarejestrowano 500 grup, które mają przyjechać autokarami.

Reklama

Z informacji PAP wynika, że znacząca grupa osób, które wybierają się do Rzymu na własną rękę, nie zgłosiła w Biurze swojej obecności.

Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych apelują do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów. Działa ono przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Tel /fax. 0039 06 97746340; tel. komórkowy: 0039 380 7967559.

Grzegorz Koziarski, właściciel biura podróży, które organizuje wyjazdy na beatyfikację Jana Pawła II dla ośmiu parafii i instytucji z Warszawy i okolic, wysyła do Rzymu 10 autokarów z pielgrzymami. Wśród nich będzie m.in. niewielka grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Wyjazdy zaplanowano na 28 kwietnia wieczorem lub dzień później rano, natomiast wszystkie powroty - na 3 maja. Koszt wyjazdu obejmującego trzy noclegi to 830 zł.

Bez pomocy biur podróży wyjazd do Rzymu organizuje kościół akademicki św. Anny. Początkowo miały jechać dwa autokary, jednak - jak mówi rektor świątyni ks. Jacek Siekierski - zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Do Włoch pojedzie więc sześć autobusów z pielgrzymami. Z Warszawy wyjadą 28 kwietnia, powrót zaplanowano na 4 maja. Cena wycieczki obejmującej dwa noclegi to 850 zł dla studentów i 1000 zł dla pozostałych uczestników.

Kilka tysięcy wiernych wybiera się na beatyfikację z archidiecezji katowickiej i diecezji sosnowieckiej. Wyjazdy najczęściej organizują parafie. Do 14 kwietnia - według informacji Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Katowicach - wyjazd planowało ok. 1 tys. osób. "Już po tej dacie mieliśmy jednak ok. 60 kolejnych zgłoszeń. Najczęściej to pielgrzymki autokarowe, część wiernych wybiera się własnymi samochodami. Na razie wiemy o jednej grupie, która wybiera się do Rzymu samolotem" - poinformował PAP dyrektor wydziału ks. Piotr Kurzela.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu nie prowadzi rejestracji pielgrzymek. "Z sygnałów, jakie do nas napływają, wiemy, że będzie to ok. 2-3 tys. osób. Najczęściej parafie podejmują współpracę z jakimś biurem podróży. Ludzie młodzi szukają jak najtańszych opcji - nocleg na polu namiotowym, a noc poprzedzającą beatyfikację spędzą już na Placu św. Piotra" - powiedział rzecznik diecezji ks. Jarosław Kwiecień.Z archidiecezji lubelskiej do Rzymu pojedzie ok. dwóch tysięcy pielgrzymów. Parafie organizują 40 pielgrzymek autokarami, zaś kuria - 51-osobową grupę, która poleci samolotem - poinformował PAP ks. Ryszard Podpora z kurii w Lublinie.

Według szacunków kurii diecezjalnej w Rzeszowie, ponad 1 tys. pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej wyjedzie na beatyfikację Jana Pawła II. Z kolei kuria archidiecezjalna w Przemyślu ma informację o planowym wyjeździe ok. 500 osób.

W archidiecezji przemyskiej nie wszystkie parafie, które organizowały pielgrzymki, powiadamiały o tym kurię. Dodatkowo w obu diecezjach do Rzymu organizowane są także wyjazdy indywidualne i przez biura podróży.

Z wrocławskich parafii na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II wyjedzie około pięciu autokarów z pielgrzymami. "Niestety, nie znam dokładnej liczby pielgrzymów, którzy pojadą do Rzymu. Wiemy, że wiele osób wybiera się indywidualnie; na pewno wyjazd organizuje duszpasterstwo akademickie i jedna z wrocławskich parafii" - powiedział PAP rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej ks. Stanisław Jóźwiak. Około 200 osób pojedzie na uroczystości w Rzymie w ramach pielgrzymek organizowanych w diecezji świdnickiej.

Z diecezji płockiej (Mazowieckie) na beatyfikację Jana Pawła II oficjalnie wybiera się ponad 700 osób, w tym 200 osób w ramach pielgrzymki autokarowej, organizowanej przez wydział duszpasterski kurii w terminie od 28 kwietnia do 3 maja i ponad 500 osób w ramach pielgrzymek z poszczególnych parafii - wierni dotrą do Rzymu autokarami i samolotami.

Jak podkreśla ks. Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego płockiej kurii, poza oficjalnymi pielgrzymkami, wiele osób z diecezji wybiera się na uroczystość beatyfikacji indywidualnie. Do Rzymu dojedzie też grupa pięciu rowerzystów, którzy z Płocka wyruszyli w środę.Z Gorzowa Wlkp. na beatyfikację wyruszy siedem autokarów. "Zainteresowanie jest duże, ale są jeszcze wolne miejsca w poszczególnych parafiach na północy naszej diecezji, np. w Skwierzynie" - powiedział PAP proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. ks. Zbigniew Samociak, który odpowiada za organizację wyjazdu na północy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. Ryszard Bugajski, dyrektor Biura Pielgrzymkowego Archidiecezji Gdańskiej Oremus informuje, że w zorganizowanych przez pomorski Kościół wyjazdach na uroczystości beatyfikacyjne weźmie udział ok. dwóch tysięcy osób. Za pośrednictwem Oremusa do Rzymu uda się ok. 700 osób. "550 osób pojedzie 11 autokarami - wycieczka potrwa sześć dni i kosztowała prawie 1600 zł. Kolejne ponad 150 osób poleci samolotem - tu za trzy dni trzeba było zapłacić 2800 zł. W samolocie mamy zresztą jeszcze wolnych nieco ponad 20 miejsc" - powiedział ks. Bugajski, dodając, że pozostałe ok. 1300 wiernych z terenu diecezji gdańskiej uda się na beatyfikację w ramach wyjazdów organizowanych przez poszczególne parafie.

Według informacji posiadanych przez diecezję bydgoską, na uroczystości do Rzymu wybiera się około 700 osób. To znacznie mniej, niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. Większość osób planujących wyjazd szuka najtańszego sposobu dotarcia do Rzymu, głównie autokarami, więc wiadomo już, że nie będzie specjalnego pociągu, który miał wyruszyć 29 kwietnia z Bydgoszczy, przez Toruń, Łódź i Katowice. Organizatorom udało się sprzedać zaledwie sto, spośród około 600 przygotowanych w składzie miejsc. Przejazd jednej osoby kosztować miał około 1500 zł.

Z diecezji kieleckiej na beatyfikację wybiera się 300 osób. Natomiast ponad 800 osób uda się zbiorowo do Rzymu z diecezji sandomierskiej; pielgrzymi wyjadą z 11 miast, będzie im towarzyszyć 30 księży.

Jak poinformował PAP rzecznik kurii szczecińsko-kamieńskiej Sławomir Zyga, na beatyfikację Jana Pawła II wyjeżdża z archidiecezji w zorganizowanych przez parafie grupach 1200 wiernych. Będzie to 21 zorganizowanych pielgrzymek - dodał.