Przed czuwaniem wyemitowano skierowane do Polaków przemówienie papieża Benedykta XVI. "Kościół w Polsce i naród polski zyskuje nowego patrona i orędownika" - powiedział papież i pobłogosławił wiernych.

Reklama

Przedstawicielom instytucji, organizacji i urzędów, m.in. Kancelarii Prezydenta RP, prezydent Warszawy, Caritasu, Centrum Zdrowia Dziecka, Nuncjatury Apostolskiej i mediów przekazano zapalone lampiony. Światło zostało przywiezione z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Także uczestnikom czuwania rozdano świece, które mogli zapalić od ognia lampionów i zanieść do domów.

Podczas czuwania emitowano nagrania fragmentów kazań Jana Pawła II dotyczących miłosierdzia Bożego. Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w ustanowione przez niego w 2000 r. Święto Miłosierdzia Bożego; przypada ono zawsze w pierwszą niedzielę po świętach Wielkiej Nocy."Przekazujemy ten płomień instytucjom, wspólnotom, Kościołom, do więzień, szpitali i wszędzie tam, gdzie trzeba tę iskrę miłosierdzia rozniecać" - powiedział proboszcz archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd.

Uczestnicząca w czuwaniu pani Anna, pytana, czy beatyfikacja wpłynie na postrzeganie Jana Pawła II powiedziała, że na pewno zmieni się stosunek do papieża Polaka. "Będziemy coraz głębiej poznawać jego naukę" - dodała. Z kolei pan Grzegorz zaznaczył, że dopiero teraz zaczyna odkrywać to, co chciał przekazać Jan Paweł II. "Wyniesienie go na ołtarze na pewno będzie motywacją do tego, by sięgać do jego nauczania".

Czuwanie na pl. Piłsudskiego zorganizowała Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wraz z samorządowym Centrum Myśli Jana Pawła II. Modlitwom towarzyszył chór centrum. W niedzielę na pl. Piłsudskiego odbędzie się transmisja odbywających się w Rzymie uroczystości beatyfikacyjnych.