Historyk: Polska ostatecznie okazała się beneficjentem Traktatu Wersalskiego

| Aktualizacja:

Polska okazała się beneficjentem Traktatu Wersalskiego, znalazła się w grupie mocarstw zwycięskich po I wojnie, uczestniczyła w negocjacjach pokojowych, co było swego rodzaju cudem zmartwychwstania – mówi PAP dr hab. Piotr Szlanta, historyk z UW. 100 lat temu, 28 czerwca 1919 r., w Pałacu Wersalskim państwa zwycięskiej koalicji podpisały Traktat Pokojowy z Niemcami.

wróć do artykułu
  • ~adamos
    (2019-06-28 10:31)
    Traktat Wersalski dał Polsce niepodległośc. Ale nałożył też na Niemcy bardzo poniżające kontrybucje i warunki pokoju, szczególnie wobec Francji. Na tym gruncie wyrósł narodowy socjalizm i Hitler. Gdyby nie było Wersalu nie byłoby II wojny światowej i tego wszystkiego co z nia przyszło
  • ~Cyklon
    (2019-06-28 18:25)
    Dwa sprostowania - na Wileńszczyźnie jednak Polacy stanowili większość 75 procentową a nie jak w art. podano mniejszość. Nawet na terenach włączonych do obecnej Białorusi stanowili 70 procentową większość - Białorusinów było 12% (w całej Polsce -1 %) . Polacy stanowili także znakomitą większość w woj. Lwowskim i Tarnopolskim. Drugie - Zaolzie przyznano Polsce w Triatlon? (nazwa hotelu obok Wersalu) negocjacje zakończyły się pomyślnie dla Polski. Okupację Zaolzia rozpoczęli Czesi atakiem na Polskę w czasie wojny z Bolszewikami w 1920 r. Do lipca 1920 r Zaolzie było w Polsce !