Inspekcja przeprowadzona przez zespół złożony z siedmiu ekspertów z Wietnamu i czterech z Rosji zakończyła się w czwartek. Ciało jest „w świetnym stanie i było dobrze zabezpieczone” - oceniono.

Reklama

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc podziękował za pomoc naukowcom rosyjskim i poprosił ich, aby w dalszym ciągu współpracowali z dyrekcją mauzoleum w celu zabezpieczenia ciała rewolucjonisty. Rosyjski profesor Wiktor Wasiliewicz Banin zasugerował, że oba kraje powinny regularnie organizować sympozja, na których naukowcy wymienialiby się informacjami w tym zakresie - podała wietnamska agencja prasowa VNA.

Oprócz Wietnamu na zabalsamowanie zwłok założycieli zdecydowało się kilka innych krajów świata, w tym Chiny i Korea Płn. Pomagali w tym radzieccy naukowcy, którzy zabezpieczyli w ten sposób ciało Włodzimierza Lenina po jego śmierci w 1924 roku, i umożliwili wystawianie go na widok publiczny w Moskwie.

Tysiące odwiedzających co roku mauzoleum w Hanoi mogą oglądać ciało zmarłego w 1969 roku Ho Chi Minha, leżące w ciemnym pomieszczeniu w szklanej trumnie. Przed przypadającą we wrześniu 50. rocznicą śmierci otaczanego czcią rewolucjonisty władze planują szereg uroczystości w całym kraju.

Po upadku ZSRR w 1991 roku wszyscy radzieccy naukowcy opuścili Wietnam, co utrudniło władzom tego kraju zabezpieczenie ciała Ho Chi Minha – podał wietnamski portal VNExpress, powołując się na urzędnika mauzoleum Cao Dinh Kiema. Dopiero w 2004 roku wietnamskiemu rządowi udało się wynegocjować przeniesienie produkcji potrzebnych chemikaliów do Wietnamu.

Reklama

Jednak, jak zauważa agencja Reutera, sam Ho Chi Minh miał inne życzenie w sprawie postępowania z jego ciałem po śmierci. Życzę sobie, aby moje ciało zostało skremowane - napisał w odręcznym testamencie, którego zdjęcie opublikowano niedawno na stronie internetowej rządzącej Komunistycznej Partii Wietnamu.