Tak upadał mur berliński. 25. rocznica zjednoczenia Niemiec. ARCHIWALNE ZDJĘCIA
1
Zdjęcie z 11 listopada 1989. Otwarcie granicy między Wschodem a Zachodem Niemiec.
Mur berliński
PAP/EPA / STR
2 Czerwiec 1990 r. Chłopiec przygląda się maszynom demontującym części muru berlińskiego po jego wschodniej stronie.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
3 Zdjęcie z czerwca 1990. Dostawcy z Niemiec Zachodnich sprzedają świeże warzywa. Zachodnioniemieckie firmy zareagowały błyskawicznie na otwarcie granic. Wykorzystując niedobory asortymentu sprzedawali wszystko na pniu po wschodniej stronie Berlina.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
4 Czerwiec 1990 r. Leonid Breżniew, sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) witający przywódcę NRD Erich Honecker, sekretarza generalnego Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec Wschodnich uwiecznieni na murze berlińskim. Autorem muralu był rosyjski artysta Dmitrij Wróbel.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
5 Sprzedawcy produktów mięsnych. Zachodnioniemieckie firmy zareagowały błyskawicznie na otwarcie granic. Wykorzystując niedobory asortymentu, sprzedawali wszystko na pniu po wschodniej stronie Berlina.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
6 Sprzedawcy pisemek erotycznych.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
7 Czerwiec 1990 r. Opuszczona wieża strażnicza.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
8 Czerwiec 1990 r. Widok na instalacji graniczne i ściany muru berlińskiego.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
9 Styczeń 1990 r. Wschodnioniemieckie wojska graniczne na gruzach muru berlińskiego, w pobliżu budynku Reichstagsgebaeude, obecnie siedziby niemieckiego Bundestagu.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
10 Styczeń 1990 r. Demontaż części muru berlińskiego po wschodniej stronie w pobliżu Bramy Brandenburskiej.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
11 Styczeń 1990 r. Fragmenty muru berlińskiego w pobliżu Bramy Brandenburskiej
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
12 Styczeń 1990 r. Ludzi stojących na szczycie muru berlińskiego
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
13 Czerwiec 1990 r. Opuszczona strażnica i częściowo zdemontowany muru berlińskiego. W tle berlińska wieża telewizyjna.
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
14 Czerwiec 1990 r. Widok na kamienice na wschodniej stronie muru berlińskiego, z wiszącą na budynku flagą NRD
PAP/EPA / MAURITZ ANTIN
15 22 grudnia 1989 r. Grupa Berlińczyków stoi na murze, trzymając niemiecką flagę i transparent z napisem "Deutschland Einig Vaterland" ("Niemcy Wielka Ojczyzna").
PAP/EPA / STR
16 Zdjęcie z dnia 11 czerwca 1982. Na zdjęciu: Burmistrz Berlina Richard von Weizsecker, prezydent USA Ronald Reagan i kanclerz Niemiec Zachodnich Helmut Schmidt na Check Point Charlie w Berlinie.
PAP/EPA / DIETER HESPE
17
12 września 1990 r. Były prezydent USA Ronald Reagan z młotkiem symbolicznie rozbija mur berliński. Ronald Reagan przez całą swoją prezydenturę wspierał kraje bloku wschodniego w walce z "imperium zła” .
12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych.
PAP/EPA / WOLFGANG KUMM
18 11 listopada 1989. Wschodnioniemieckie samochody wjeżdżają do do Niemiec Zachodnich na przejściu w Herleshausen.
PAP/EPA / KAI-UWE WAERNER
19 Sierpień 1961 r. Wnoszenie muru berlińskiego na Bernauer Strasse
PAP/EPA / STR
20 15 lipca 1990 r. Na zdjęciu: zachodnioniemiecki kanclerz Helmut Kohl, przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow i zachodnioniemiecki minister spraw zagranicznych Hans-Dietrich Genscher omawiają ustalenia dotyczące zjednoczenia Niemiec wschodnich i zachodnich.
PAP/EPA / POOL
21 10 listopada 1989. Niemcy ze wschodu czekają w kolejce do kasy po odbiór 100 niemieckich "powitalnych marek".
PAP/EPA / STR
22 11 listopada 1989. Zdjęcie przedstawia mieszkańców Berlina Wschodniego oczekujących na przejście do Berlina Zachodniego na przejściu granicznym przy Bernauer Strasse.
PAP/EPA / STR
23 11 listopada 1989 r. Wschodnioniemieccy strażnicy graniczni stojących na murze berlińskim przy Bramie Brandenburskiej.
PAP/EPA / STR
24 10 listopada 1989. Enerdowskie trabanty przejeżdżające przez Checkpoint Charlie w Berlinie Zachodnim.
PAP/EPA / STR
25
09 listopada 1989. Guenter Schabowski, rzecznik Politbiura. Przypisywany jest mu bezpośredni (choć niezamierzony) udział w obaleniu muru berlińskiego.
9 listopada wieczorem prowadził on transmitowaną na żywo w NRD konferencję prasową, podczas której, pod sam jej koniec, niespodziewanie oświadczył, że "wydano dziś zarządzenie pozwalające każdemu obywatelowi NRD wyjechać z kraju". Na pytanie jednego z dziennikarzy, od kiedy to zarządzenie obowiązuje, odpowiedział, że wchodzi ono w życie natychmiast i dotyczy wszystkich granic NRD, w tym także granicy z Berlinem Zachodnim.
PAP/EPA / STR
26 09 listopada 1989. Kurfuerstendamm przekształcone w gigantyczny deptak w związku z napływem mieszkańców Berlina Wschodniego.
PAP/EPA / STR
27
Zdjęcie z 9 listopada 1989 przedstawia mieszkańców Berlina na przejściu granicznym po upadku muru berlińskiego
Mur berliński był systemem umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). W języku enerdowskiej propagandy nazwany antyfaszystowskim wałem ochronnym. Funkcjonował od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielając Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia.
Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Różne źródła podają od 136 do 238 śmiertelnych przypadków.
PAP/EPA / STR
28
12 czerwca 1987. Najsłynniejsze przemówienie amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana pod Bramą Brandenburską.
Kiedy chwilę temu patrzyłem z Reichstagu na wcielenie niemieckiej jedności, zauważyłem słowa wypisane na murze sprayem prawdopodobnie przez młodego mieszkańca Berlina: "Ten mur upadnie. Wiara staje się rzeczywistością”. Tak, na przestrzeni całej Europy ten mur upadnie, ponieważ nie może ustać pod naporem wiary, nie może ustać pod naporem prawdy. Mur nie może wytrzymać presji wolności – mówił prezydent Ronald Reagan. - Sekretarzu generalny Gorbaczow, jeśli zależy ci na pokoju, dobrobycie Związku Sowieckiego i Europy Wschodniej, liberalizacji, to podejdź do tej bramy! Panie Gorbaczow, otwórz tę bramę! Panie Gorbaczow, zburz ten mur!
PAP/EPA / STR