Reklama
Warszawa
Reklama

Zamordowano tu ponad milion osób. Auschwitz przesiąknięte śmiercią

27 stycznia 2017, 12:30
"Zwłoki przewożono specjalnymi windami na poziom krematorium. Tam więźniowie Sonderkommando wyjmowali zwłokom złote zęby, kobietom obcinano włosy, a otwory ciał przeszukiwano w celu znalezienia ukrytych kosztowności. Potem zwłoki spalano w rozpalonych piecach" - opowiadał SS-Obersturmbannführer Rudolf Höss, komendant Auschwitz. "Układaliśmy po pięć zwłok" - w maju 1945 roku Henryk Tauber, więzień i członek Sonderkommando pracującego w krematorium. "Najpierw dwoje zwłok zwróconych nogami w kierunku pieca, brzuchami do góry, następnie w odwrotnym kierunku dwoje zwłok. I te zwłoki zwrócone były brzuchami do góry. Piąte zwłoki kładziono nogami w kierunku pieca i grzbietem zwróconym do góry. Ręce tych piątych zwłok opadały w dół i jak gdyby obejmowały wszystkie zwłoki pod nimi leżące. Ponieważ ładunek taki przeważał nieraz ciężar podstawy wózka, wobec tego podtrzymywaliśmy deską koryto od dołu, aby wózek nie przechylił się i zwłoki nie spadły. Tak naładowane koryto wpychaliśmy do retorty. Gdy zwłoki znajdowały się już w piecu, przytrzymywaliśmy je blaszanym pudłem przesuwalnym wzdłuż koryta, a inni więźniowie wyciągali wózek spod zwłok. Specjalny uchwyt na końcu koryta porywał ów suwak-pudło. Następnie zamykaliśmy drzwi"... / Mariusz Cieszewski / MSZ
"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • polo
  2015-01-27 09:35:01
  Tak, to prawda. Kto nie pamięta historii, skazany jest przeżyć ją jeszcze raz. Kiedyś nie rozumiałam jak mogło dojść do rozbiorów takiej potęgi jak Polska. Patrząc na dzisiejszych rządzących, którzy jak głupcy sprzedają wszystko co polskie za bezcen, którzy dbają bardziej o obcych niż swoich rodaków, myślę że znowu tak będzie. Oby nie - ale do tego trzeba mądrości.
  0
 • Nie ma problemu
  2015-01-27 12:50:00
  JUDAIZM w Polsce to był wielki problem... Nigdy więcej Judaizmu w Polsce...
  Tyle powstań tyle śmierci Polaków...
  8
 • antykomuch
  2015-01-27 12:43:30
  Nikt nawet nie zająknie się ,ze ten obóz nie powstał dla Żydów tylko dla Polaków.Pozniej został tylko wykorzystany do mordowania Żydów.Liczba tez grubo naciągnięta(co nie umniejsza zbrodni).Poprostu technicznie jest to niemożliwe..ale to szczewgół dla ,,filosemitów"
  4
 • goj
  2015-01-27 21:49:49
  jak swiat swiatem żyd niebedzie innym narodom bratem czego tak ich nie lubią i babilonczycy , egipcjanie hiszpania no i niemcy czemu ? bo judasze
  7
 • skoblar
  2015-01-27 09:29:24
  Dzisiaj jest okazja, by Komorowski przypomniał całemu swiatu w obecnosci Merkelowej o tym, jak niemieckie gazety a także media w innych krajach skandalicznie używają zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" i głośno powiedziec, że wojnę wywołali i prowadzili NIEMCY a nie żadni "naziści".
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • prawdajest1
  2015-01-27 11:09:33
  Jednak skad sie wziela stara liczba (pierwsza) na tablicy,mianowicie 6 milionow Zydow,potem 4 az do 2 lub mniej?! Ja wiem ale pan Cenzor mi nie pozwoli na komentarz,wiec zobacz krotki filmik na youtube "Six million Jews".
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • artemizja
  2015-01-29 13:57:39
  Jeszcze niedawno podawano ,że w obozie zginęlo 6 mln, a teraz 1,2-- to jak mozna wierzyc w inne fakty i kto tu dostosowuje historie do polityki.
  2
 • źródło
  2015-01-27 12:46:50
  Swoją książkę Studnicki kończy stwierdzeniem że „odżydzenie Polski jest warunkiem jej uzdrowienia”.
  2
 • POLAK
  2015-01-28 12:32:12
  UWAZAM ZE TO MIEJSCE POWINNO BYC ZBURZONE BO ZLE SIE KOJAZY .NISZCZONE SA RADZIECKIE POMNIKI DLACZEGO NIKT NIECHCE ZBURZYC NAZISTOWSKIEGO OBOZU CHYBA TYLKO DLATEGO ZE ROBIA NA TYM MIEJSCU NIEZLA KASE .
  14
 • aauttorrr......
  2015-03-21 04:12:57
  PO przez cale dziesieciolecia w zydo komunoszkolach nauczano ze zginelo tam POnad 6 milionow zydow a teraz tylko ze ponad jeden milion? Nie ma jak to zydoska prawda na swiecie...
  3
  pokażodpowiedzi (1)
Reklama
Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej