Amsterdamski operator transportu publicznego GVB deportował 63 000 Żydów podczas II wojny światowej - donosi The Telegraph.

Faktury za przejazdy do obozów koncentracyjnych

Filmowiec Willy Lindwer i pisarz Guus Luijters odkryli archiwum, które wykazało, że GVB nadal wysyłało faktury w 1947 roku - dwa lata po zakończeniu wojny.

Reklama

Po wojnie firma skorzystała z usług firmy windykacyjnej, aby opłacić ostatnie faktury, w tym za przejazd z Anną Frank i jej rodziną. Zaskakujące - ocenił pisarz Guus Luijters.

Rachunek GVB za 900 przejazdów tramwajem z 8 sierpnia 1944 r. wykazał, że Anne Frank i jej rodzina zostali przewiezieni z Dworca Centralnego w Amsterdamie.

Johannes Houwink ten Cate, historyk wspomógł śledztwo i potwierdził prawdziwość faktur. Sumy na tych fakturach dokładnie odpowiadają kwocie należnej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Faktury zostały opłacone przez gestapo w Hadze - powiedział. Dla każdej trasy podano, ile sprzętu jest używane, w który dzień i o której godzinie. Widzimy, że GVB pobierało opłatę w wysokości 10 guldenów za wynajęty tramwaj i 12,50 guldenów za przejazdy nocne - dodał.

Śmierć Anne Frank

Reklama

Młoda kobieta i jej rodzina zostali wysłani do Auschwitz, a w listopadzie 1944 roku Anne trafiła do Bergen-Belsen.

Anne zmarła na tyfus w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w lutym 1945 roku.

Przeprosiny i odszkodowanie

W 2005 r. Koleje Holenderskie przeprosiły za swoją rolę i zobowiązały się do wypłaty odszkodowania w 2018 r. GVB jeszcze tego nie zrobiło.