Polska duma i chluba... Tak prezentował się MS "Batory". ZDJĘCIA
1 Przy opracowaniu wnętrz "Batorego" pracowało liczne grono znanych polskich artystów. Salony, palarnie, halle i kaplice to ich dzieła. Ich autorstwa były nawet takie detale jak zastawy stołowe i karty dań. Nad wystrojem obu transatlantyków: "Batorego" i "Piłsudskiego" czuwała specjalna Podkomisja Artystyczna w składzie: Wojciech Jastrzębowski, Lech Niemojewski, Tadeusz Pruszkowski i Stanisław Brukalski.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 W swój pierwszy oficjalny rejs wycieczkowy"Batory" wyruszył w kwietniu 1936 roku. Trasa to: Wenecja-Dubrownik-Barcelona-Casablanca-Funchal-Lizbona-Londyn-Kanał Kiloński-Gdynia.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 W swoją pierwszą podróż do Nowego Jorku polski transatlantyk wyruszył 18 maja 1936 roku. Podróż trwała od 8 do 9 dni. Ceny biletów? W jedną stronę, z Polski - 94,5 dolara. W obie strony 169 dolarów.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 "Lucky Ship" - tak nazywano "Batorego". Statek wsławił się przewiezieniem do Kanady rezerw banku Anglii, wawelskich skarbów i blisko 500 angielskich dzieci do Australii.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 Po rozpoczęciu II wojny światowej "Batory" 5 września 1939 roku znalazł bezpieczną przystań w Nowym Jorku. Potem trafił do Halifaksu. Tak został uzbrojony i zmodyfikowany do potrzeb wojskowych konwojów. Transportował żołnierzy i sprzęt.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 Po wojnie i wielu rejsach MS "Batory" został poddany remontowi. Na początku lat 50-tych pływał na linii pakistańsko-indyjskiej, by po kilku latach skierować go znów na Atlantyk. W 1951 roku statek stał się własnością Polskich Linii Oceanicznych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 Od 1 lipca 1969 roku statek pełnił rolę hulku hotelowego przy gdyńskim nabrzeżu. To był koniec oceanicznej przygody "Batorego".
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 W marcu 1971 roku, wbrew wielu protestom, "Batory" został sprzedany na złom stoczni w Hongkongu. 2 czerwca opuszczono na polskim transatlantyku banderę.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 Statek odbył 222 rejsy liniowe, podczas których przewiózł 270 tysięcy pasażerów. W czasie II wojny światowej przewiózł 120 tysięcy osób w trakcie 59 rejsów. Ma na koncie także 75 rejsów wycieczkowych (30 tysięcy pasażerów)
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję