Jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Mały i nieco zapomniany. Jest tu ponad pół tysiąca zabytkowych nagrobków
1 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
2 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
3 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
4 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
5 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
6 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
7 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
8 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
9 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
10 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
11 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
12 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
13 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
14 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
15 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl / Picasa 3.0
16 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
17 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
18 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
19 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
20 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
21 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
22 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
23 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
24 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
25 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
26 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
27 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
28 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
29 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
30 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
31 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
32 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
33 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
34 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
35 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
36 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
37 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
38 Granice między trzema dawnymi nekropoliami już dawno się zatarły, a stara klimatyczna część cmentarza stała się jednym cennym zabytkiem. Można znaleźć tu monumentalne grobowce i skromniejsze nagrobki w najróżniejszych stylach - od klasycystycznych, przez neoklasycystyczne, neogotyckie i eklektyczne. Z niektórych, z porcelanowych fotografii spoglądają na przechodniów pochowani tam dawni mieszkańcy Łomży...
Mariusz Nowik / dziennik.pl
39 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
40 Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Mariusz Nowik / dziennik.pl
41 Wśród wielu nagrobków - kamiennych, granitowych, a nawet metalowych - szczególną uwagę zwracają te, które kryją szczątki osób zapisanych nie tylko w historii miasta. Na łomżyńskiej nekropolii spoczywają między innymi Jakub Waga (botanik i autor "Flory polskiej"), pisarz Feliks Bernatowicz, lekarz weterynarii i archeolog Adolf Budziński czy Marian Śmiarowski, adwokat i społecznik.
Mariusz Nowik / dziennik.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję