Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Mały i nieco zapomniany. Jest tu ponad pół tysiąca zabytkowych nagrobków

1 listopada 2016, 10:25
Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku).
Ponad 560 zabytkowych nagrobków znajduje się na tej niewielkiej, skromnej nekropolii. Cmentarz ten został założony w pierwszych latach XIX wieku, początkowo jako miejsce spoczynku dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego. W latach 30. XIX wieku rozpoczęto na wytyczonym obok miejscu pochówki przedstawicieli licznej w Łomży społeczności ewangelickiej. W latach 30. wydzielono również teren na cmentarz prawosławny, na którym miejsce wiecznego spoczynku znaleźli carscy urzędnicy i ich rodziny, zwłaszcza od kiedy Łomża stała się najpierw stolicą guberni augustowskiej (w roku 1837), a następnie - łomżyńskiej (w 1867 roku). / Mariusz Nowik / dziennik.pl
Czasem porównuje się go do Powązek, choć od warszawskiej nekropolii jest bez porównania mniejszy i o wiele mniej sławny. Stanowi wspólne miejsce wiecznego spoczynku wyznawców aż trzech religii. Można znaleźć tu nagrobki osobistości, które swoimi zasługami zapisały się w historii. Cmentarz katedralny w Łomży to miejsce niezwykłe, tajemnicze i godne odwiedzenia... Nie tylko w Dzień Wszystkich Świętych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
nagrobki zabytki zabytek cmentarz groby cmentarz w Łomży zabytkowe nagrobki stary cmentarz nekropolia Łomża

Powiązane

Reklama

Komentarze(9)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • wyborca/Zmowmy za Nich paciorek.
  2016-11-01 13:47:46
  Moze nie wypada pisac, ale mamy w historii wspolczesnej groby , ktorych nikt nie odwiedza. Po prostu miliony Ludzi wyjezdza na roboty, i wykonuja Tam prace najbardziej niebezpieczne, czasem az glupio ryzykowne, i nie to ze z wlasnego wyboru, ale system wepchal Ich w ta czelusc, i po prostu nikt Ich nie zabral do Domu. Zostali Daleko na zawsze.Temat wstydliwy i pomijany. Gdy byly lata chude , to Oni utrzymywali , zywili i ubierali, chocby w uzywane ciuchy najbiedniejszych. Zapalmy im swieczke.
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • mkk
  2016-11-01 13:52:59
  Największym skandalem było zniszczenie grobów prawosławnych - i to już po 1990 roku. Starych i pieknych. Na ich miejsce po prostu pochowali "się" katolicy - za zezwoleniem administratora, czyli Katedry. To było przemilczane barbarzyństwo. Na plus: odnowienie grobów z wojny 1920, karygodnie zaniedbanych w czasach PRLu.
  30
  pokażodpowiedzi (2)
 • Piast
  2016-11-01 16:20:40
  W Radomsku jest tzw stary cmentarz założony w końcu 18 w z grobami prawosławnymi urzędników carskiej które są odrestaurowany i nikt nie robi z tego powodu sensacji. (
  2
Reklama

Zobacz więcej

Reklama