Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Śladami Powstania Warszawskiego - Śródmieście Północne. ZDJĘCIA

27 lipca 2015, 18:42
550 tysięcy - tylu ludzi mieszkało w Śródmieściu w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego 400 tysięcy to mieszkańcy części północnej, a 150 tysięcy - części południowej. Z punktu widzenia Powstania Warszawskiego, był to obszar najważniejszy - walki skończyły się dopiero wtedy, gdy upadło Śródmieście, czyli 2 października. Właśnie przez ten rejon wiodły główne arterie komunikacyjne prowadzące ze wschodu na zachód, zarówno drogowe, jak i kolejowe. Tutaj mieściły się siedziby ugrupowań politycznych, organizacji wojskowych, kwatery najważniejszych dowódców, jak Antoniego Chruściela "Montera" czy Tadeusza Bora-Komorowskiego.
550 tysięcy - tylu ludzi mieszkało w Śródmieściu w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego 400 tysięcy to mieszkańcy części północnej, a 150 tysięcy - części południowej. Z punktu widzenia Powstania Warszawskiego, był to obszar najważniejszy - walki skończyły się dopiero wtedy, gdy upadło Śródmieście, czyli 2 października. Właśnie przez ten rejon wiodły główne arterie komunikacyjne prowadzące ze wschodu na zachód, zarówno drogowe, jak i kolejowe. Tutaj mieściły się siedziby ugrupowań politycznych, organizacji wojskowych, kwatery najważniejszych dowódców, jak Antoniego Chruściela "Montera" czy Tadeusza Bora-Komorowskiego. / dziennik.pl
Najważniejsza powstańcza część Warszawy. Broniła się najdłużej - aż do 2 października. Tu stacjonowali dowódcy, tu toczyły się ciężkie walki, tu zniszczono niemal całą zabudowę. Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer śladami Powstania Warszawskiego. Tym razem Szymon Niedziela opowiedział o wyjątkowych miejscach Śródmieścia Północnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Powstanie Warszawskie Śródmieście Północne Dworzec Pocztowy Plac Grzybowski Prudential pasta

Powiązane

Reklama

Komentarze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama