Reklama
Warszawa

Reklama

Reklama

Nieznane ZDJĘCIA z Powstania Warszawskiego. Część 1 [FOTO]

1 sierpnia 2019, 20:10
Między 17 a 20 sierpnia 1944 r., gdy Tadeusz Bukowski zrobił to niepublikowane nigdy zdjęcie barykady na ulicy Tamka, Powiśle nie było jeszcze zagrożone przez Niemców. Jego los zależał od obrony Starówki, o którą toczyła się w tym czasie ciężka bitwa (...) W kadrze "Bończy" widać barykadę przegradzającą brukowaną wówczas ul. Tamka na wysokości domów o numerach 38 i 40 należących do firmy G. Gerlach Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych.
Między 17 a 20 sierpnia 1944 r., gdy Tadeusz Bukowski zrobił to niepublikowane nigdy zdjęcie barykady na ulicy Tamka, Powiśle nie było jeszcze zagrożone przez Niemców. Jego los zależał od obrony Starówki, o którą toczyła się w tym czasie ciężka bitwa (...) W kadrze "Bończy" widać barykadę przegradzającą brukowaną wówczas ul. Tamka na wysokości domów o numerach 38 i 40 należących do firmy G. Gerlach Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych. / Muzeum Powstania Warszawskiego
Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał 35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12.Bukowski uwiecznił zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej. Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt dotąd nie widział.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • NAJWIĘKSZYM WYGRANYM POWSTANIA SĄ NIEMCY
  2019-08-01 19:36:07
  Gdyby nie Powstanie Stalin wcześniej zająłby Berlin a być może całe Niemcy i co zrozumiałe Żabojadów.
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • MW
  2019-08-02 06:25:49
  To super wiadomość. Więcej zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego. Wczoraj widziałam i słyszałam grupę młodzieży ,która na wrocławskim rynku oddawała hołd uczestnikom PW . Jednocześnie przypominając historię tego wydarzenia. Budujące,że się nadal jest przekaz pokoleniowy.Nadzieja,że zawsze będzie pamięć i szacunek dla przeszłości. Bo bez niej nie byłoby przyszłości.
  2
 • Omalia
  2019-08-01 23:56:36
  Hipokryci z der Dziennika, odwalcie się od Powstania Warszawskiego. Lepiej piszcie co się dzieje w Bundeskalifat Deutschland.
  24
 • Patrzę ,słucham ,opisuję
  2019-08-02 05:26:50
  Czytając tytuł pomyślałem ,że wreszcie znalazły zdjęcia dokumentujące udział w bohaterskich czynach powstańczych pana Mateusza Morawieckiego . A tu znów nic . Pozostają tylko jego słowa opisujące zmaganie i BOCHATERSTWO JEGO SAMEGO .
  29
  pokażodpowiedzi (2)
 • andrew66
  2019-08-02 07:11:54
  xBardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// sites.social/andrzej2
  4

Reklama

Reklama
Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej