Nieznane ZDJĘCIA z Powstania Warszawskiego. Część 1 [FOTO]
1 W trzecią niedzielę Powstania, 20 sierpnia 1944 r., Tadeusz Bukowski sfotografował mszę świętą odprawianą w sali koncertowej Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. (...) Tego dnia było co świętować: powstańcy z batalionu "Kiliński" po ciężkich walkach zdobyli jeden z najwyższych i najważniejszych gmachów Warszawy - budynek PAST-y przy ulice Zielnej.

Muzeum Powstania Warszawskiego
2 Powstańczy teatrzyk "Kukiełki pod Barykadą" przez dwa tygodnie sierpnia krążył po Powiślu i Śródmieściu Południowym, dając nawet po trzy przedstawienia dziennie. Założyło go dwie 25-letnie artystki - Krystyna-Berwińska Gogolewska i Zofia Rendzner, a opiekunem artystycznym był mieszkający na Powiślu Jan Brzechwa. Premiera odbyła się 16 sierpnia na Tamce w obecności dowódcy Grupy Bojowej "Krybar" kpt. Cypriana Odorkiewicza, który kazał wystawić artystom przepustki pozwalające na swobodne poruszanie się po Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego
3 W gabinecie doktora Kubiaka. 43-letni chirurg Józef Kubiak, ps. Andrzej, był na Powiślu legendą. Operacje w powstańczym szpitalu przy zbiegu Tamki i Smulikowskiego przeprowadzał nawet w czasie ostrzału i nalotów... Zdjęcie operacji dr Kubiaka należy do najbardziej znanych fotografii "Bończy", ale rzadko było publikowane w pełnym kadrze.

Muzeum Powstania Warszawskiego
4 W kamienicy przy ul. Mazowieckiej 9 znajdowała się restauracja "Batawia", gdzie w czasie Powstania działała kuchnia polowa. Mogli się w niej posilić akowcy broniący barykady znajdującej się przy sąsiedniej kamienicy pod adresem Mazowiecka 11. Ci, którzy polegli od niemieckich kul czy odłamków pocisków czołgowych, byli chowani na tyłach budynku, w ogródku restauracji.

Muzeum Powstania Warszawskiego
5 W jednej z bram Śródmieścia Tadeusz Bukowski spotkał 25-letniego Filipa Trzaskę ps. Siedlecki, żołnierza AK i współpracownika Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Trzaska, bratanek jednego z założycieli słynnej przedwojennej firmy wydawniczej Trzaska, Evert i Michalski, w czasie Powstania był spikerem radia "Błyskawica". Radiostacja o mocy 200 watów, nadająca od 8 sierpnia 1944 r. do końca walk, zaczynała swój dzień melodią "Warszawianki", a je sygnał docierał nawet do Stanów Zjednoczonych.

Muzeum Powstania Warszawskiego
6 Niemieccy jeńcy przy pracy. Nie udało się ustalić, w którym miejscu Śródmieścia "Bończa" wykonał to zdjęcie. Widać na nim czterech pracujących w zwalisku gruzu niemieckich jeńców, ubranych w koszule i spodnie mundurowe na szelkach. Łopatami nabierają gruz ze zniszczonego budynku i napełniają nimi wiadra, być może w celu budowy kolejnej powstańczej barykady.

Muzeum Powstania Warszawskiego
7 Przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej ze Świętokrzyską Tadeusz Bukowski fotografuje idącą gęsiego grupę sześciu powstańców.

Muzeum Powstania Warszawskiego
8 Salwa dla bohatera. Powstańczy pogrzeb sfotografowany przez Tadeusza Bukowskiego przed kamienicą przy ulicy Boduena 5 miał wyjątkowo uroczystą oprawę. Uczestniczą w nim żołnierze plutonu 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński".

Muzeum Powstania Warszawskiego
9 Ostatnie krople wody. Ten olbrzymi lej po pocisku na skrzyżowaniu ulic Złotej i Zielnej powstał najprawdopodobniej w wyniku niemieckiego nalotu na Śródmieście w pierwszych dniach Powstania.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Komentarze (8)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze