Zdaniem PiS wysłuchanie publiczne daje możliwość uświadomienia międzynarodowej opinii publicznej skali naruszeń przepisów, jakich dopuszczają się przychylni PO urzędnicy wobec TV Trwam.

Reklama

Dalsze ataki przedstawicieli PO na media katolickie mogą przynieść niepowetowane straty dla Polski i należy je powstrzymać - podkreślono w komunikacie przekazanym w piątek PAP.

Zagrożenie podstawowe polega na traktowaniu TV Trwam przez KRRiT w sposób urągający standardom (...). Argumenty, które przedstawiał przewodniczący KRRiT, nie bronią się. Widać, że w tle jest działanie polityczne, którego celem jest zablokowanie możliwości rozwoju katolickiej telewizji - ocenił w rozmowie z PAP Błaszczak.

Jak dodał, "skoro jesteśmy w UE, podstawowe standardy powinny być przestrzegane, a te podstawowe standardy to wolność i możliwość prowadzenia działalności bez skrępowania".

Jak wynika z komunikatu, podczas wysłuchania publicznego parlamentarzyści i europosłowie PiS mają zaprezentować decyzje polskich komisji sejmowych ws. szykanowania przez rząd TV Trwam i ograniczania rozwoju katolickich mediów w Polsce.

Sprawą przyznania TV Trwam miejsca ma multipleksie cyfrowym kilkakrotnie zajmowały się sejmowe komisje - kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej. Ostatecznie poparcia nie zdobył projekt uchwały posłów PiS o zleceniu NIK kontroli procesu udzielania przez Radę koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych.

Fundacja Lux Veritatis była jednym z czterech nadawców, którzy odwoływali się od zeszłorocznych decyzji KRRiT, odmawiających przyznania koncesji na nadawanie na multipleksie. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu.

Reklama

w środę KRRiT poinformowała, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Lux Veritatis na bezczynność przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu dotyczącym przyznania miejsc na multipleksie cyfrowym.

WSA w Warszawie ma rozpatrzyć jeszcze jedną skargę fundacji o. Rydzyka, złożoną w postępowaniu dotyczącym rozdysponowania miejsc na MUX-1. Lux Veritatis pod koniec lutego zaskarżyła decyzję KRRiT odmawiającą przyznania jej miejsca dla TV Trwam. Podobną skargę złożyła też spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.