Jak podaje Radio "Wnet" Związek Ukraińców w Polsce złożył w środę skargę do Krajowej Rady Radia i Telewizji i Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania w związku ze skandaliczną wypowiedzią Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego w radiu Eska Rock. Razem z Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI i kilkoma prywatnymi osobami złożyli w czwartek doniesienie do prokuratury.

Reklama

Poszło o audycję "Poranny WF" w której prezenterzy radia Eska Rock komentowali mecz Ukrainy na Euro 2012:

Wojewódzki: A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą?
Figurski: No?
W: Zachowałem się jak prawdziwy Polak...
F: Kopnąłeś psa.


W: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę.
F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło.. Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę.
F: Powiem Ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
W: Ee.. ja to nie wiem jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.Błyskawicznie pojawiła się odpowiedź zniesmaczonych internautów. Panowie Figurski i Wojewódzki w programie "poranny WF" uraczyli nas swoimi egzotycznymi wypocinami na temat turnieju Euro 2012 i gry ukraińskiej reprezentacji w piłce nożnej. Dali piękny pokaz chamstwa w stosunku do ludzi narodowości ukraińskiej i braku szacunku do kobiet, ktorych ciężka sytuacja materialna zmusiła do pracy w charakterze pomocy domowej w Polsce - piszą inicjatorzy rozwijanej na Facebooku akcji "POWIEDZ CHAMSTWU WOJEWÓDZKIEGO I FIGURSKIEGO "NIE"!!!

Zobacz akcję na Facebooku przeciwko chamstwu prezenterów Eski Rock>>>

Inicjatorzy akcji cytują też stanowisko prezesa Radia Eska Rock, Bogusława Potońca. Audycja, o której mowa, jest właśnie przykładem na taką satyryczną, kabaretową konwencję programu. Rozmowa prowadzących nie miała na celu obrażania i poniżania kobiet, pochodzących z Ukrainy, wręcz przeciwnie – miała na celu obnażenie i poddanie krytyce funkcjonujących w części polskiego społeczeństwa (i na szczęście tylko w nikłej części) niesprawiedliwych stereotypów na temat Ukrainek. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że fragment, na który się Państwo powołują, jest wyrwany z kontekstu – cała rozmowa nawiązywała do wygranego przez reprezentację Ukrainy meczu, który odbył się tuż meczu polskiej reprezentacji, którego nie zdołała ona wygrać. Była to właśnie kpina z mentalności niektórych Polaków, którzy zazdroszczą naszym sąsiadom tego sukcesu - czytamy na stronie.

Reklama

Potoniec zapewnił na koniec, że redakcja całym sercem kibicowała ukraińskiej drużynie.

Kuba Wojewódzki i Michał Figurski za swoje wybryki na antenie trafili już wcześniej do sądu. Obaj usłyszeli zarzuty znieważenia ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową czy obrazę uczuć religijnych.