- Jestem porażona tymi sformułowaniami. Nie przekonują mnie tłumaczenia, że oni mówią w cudzysłowie, że oni chcą przywołać polskie stereotypy. Ci panowie powinni skończyć z tego typu żerowaniem na istniejących stereotypach ras, płci, czy narodowości. To skandaliczna wypowiedź – powiedziała Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu z ramienia Ruchu Palikota

Reklama

Marek Siwiec ocenił, że „dawno nie był tak wkurzony, jak kiedy przeczytał te siedem linijek”. – Coś takiego mógł powiedzieć ktoś, kto jest wyjątkowym arogantem jeśli chodzi o delikatne relacje polsko-ukraińskie. I tu nie chodzi o Wołyń, historię, UPA, tylko o godne potraktowanie setek tysięcy ludzi, którzy u nas pracują. Pan Wojewódzki ma u mnie dużo szacunku za walkę z polskim kołtunem, którą prowadzi celnie, ale tu zachował się jak ostatni idiota. Powinno paść dosadne słowo przepraszam – powiedział wiceprezes SLD – Mi jest wstyd.

Rzecznik prasowy PiS, Adam Hofman przypomniał, że zarówno Kuba Wojewódzki, jak Michał Figurski wspierali Platformę Obywatelską i Bronisława Komorowskiego w czasie wyborów i byli w komitetach poparcia. – Nie jestem w stanie zrozumieć, kto podjął decyzję o tym, że pan Figurski, który ma zarzuty prokuratorskie za rasistowskie wypowiedzi, prowadził mecze polskiej reprezentacji podczas turnieju UEFA, która walczy z rasizmem. Tu wielkie reklamy „Respect”, a tu wychodzi pan Figurski z mikrofonem i jest zaśpiewajłą przed meczem polskiej reprezentacji. To skandaliczne słowa – ocenił Hofman.

Dodał, że kiedy Wojewódzki i Figurski żartowali z katastrofy smoleńskiej, nikt nie protestował. – Gdzie wy wtedy byliście ze swoimi słowami krytyki? Dlaczego zmarłych można obrażać, a nie można Ukrainek? No sorry, zmarłych również nie wolno obrażać.

Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego z PO powiedział, że za wybór Michała Figurskiego odpowiada UEFA, a rząd ani NCS nie miało z tym nic wspólnego. – To co ci panowie zrobili, to jest absolutna żenada. Nic tego nie usprawiedliwia. Nawet dobierając cytaty należy mieć olej w głowie, a nie pustkę, bo dobrano je skandalicznie źle i obraźliwie. Zgadzam się ze słowami Marka Siwca, że słowo przepraszam się należy – powiedział Protasiewicz – Przeprosiny należą się zarówno członkom rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, jak rzecznikowi Inspekcji Ruchu Drogowego i teraz Ukraińcom. Trzeba mieć klasę, a tu jej zabrakło.

- To nie jest brak klasy. To jest chamstwo – powiedziała Monika Olejnik. Zgodził się z nią Stanisław Żelichowski. – To było brutalne chamstwo, które nigdy nie powinno się zdarzyć.