Tytuł Dziennikarza Roku 2015 zdobył Konrad Piasecki. Zdobył on najwięcej punktów w głosowaniu 77 polskich redakcji. Tytuł ten przyznaje bowiem całe środowisko dziennikarskie. To nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. W porannym „Kontrwywiadzie” w RMF FM, wieczornych rozmowach „Piaskiem po oczach” w TVN 24 czy felietonach w Interii Konrad Piasecki udowadnia, że z przedstawicielami władzy można rozmawiać konkretnie i bez uprzedzeń, a dziennikarski komentarz może być merytoryczny, a nie polityczny. W czasie wyborów Piasecki był najbardziej obserwowanym przez liderów list dziennikarzem na Twitterze. Nigdy nie wyszedł z roli dziennikarza.

Reklama

W głosowaniu kolegiów redakcyjnych (polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych Konrad Piasecki zdobył 71 pkt. Wyprzedził: Katarzynę Janowską (TVP Kultura) – 61 pkt., Grzegorza Sroczyńskiego („Gazeta Wyborcza”) - 42 pkt., Tomasza Sekielskiego („Po Prostu” TVP 1) – 35 pkt., Filipa Springera i Krzysztofa Ziemca (TVP) – po 34 pkt.
Nagrodą dla Dziennikarza Roku 2015 jest czek o równowartości 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Reklama

Wcześniej tytuł Dziennikarza Roku zdobyli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008), Tomasz Lis (2009), Artur Domosławski (2010), Andrzej Poczobut (2011), Jerzy Jurecki (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Piotr Andrusieczko (2014).
Stefan Szczepłek z Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego

Szczególnym momentem gali Grand Press 2015 było wręczenie po raz pierwszy ustanowionej w tym roku Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Odebrał ją Stefan Szczepłek („Rzeczpospolita”). Posługując się piękną polszczyzną, od 43 lat przedstawia sport w szerokim wymiarze humanistycznym i nigdy nie zapomina o kontekście społecznym. W sposób niekonwencjonalny opisuje wydarzenia sportowe, szczególnie piłkarskie. Zawsze pisze ze swadą. Jest żywą encyklopedią polskiego sportu. "Zachował klasę dziennikarską i ludzką w trudnym świecie futbolu" - napisał jeden dziennikarzy sportowych zgłaszających jego kandydaturę do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego.

Magazyn „Press” ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Będzie ona przyznawana co rok. Jest przeznaczona dla dziennikarza sportowego mającego doskonały warsztat dziennikarski, prezentującego elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. Laureat nagrody otrzymał czek na 10 tys. zł i statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup. Sponsorem nagrody jest PKN Orlen.

W pierwszej edycji nagrody oprócz laureata nominowani byli: Włodzimierz Szaranowicz (Telewizja Polska) i Henryk Urbaś (Polskie Radio).

Rafał Woś z Grand Press Economy
Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. W tym roku otrzymał ją Rafał Woś – od października tego roku dziennikarz tygodnika „Polityka”, do którego przeszedł z „Dziennika Gazety Prawnej”. To właśnie w tej gazecie, do której trafił w 2009 roku, rozwinął skrzydła. Jest stałym felietonistą Wirtualnej Polski. Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa. Został nagrodzony za świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie dogmatów ekonomicznego liberalizmu.

Oprócz laureata do Grand Press Economy 2015 nominowani byli: Bartek Godusławski („Puls Biznesu”) i Rafał Hirsch (Gazeta.pl). Nominowanych wskazała redakcja „Press” – po kons ultacji z 35 specjalistami: szefami redakcji zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami, z dziennikarzami oraz ekspertami ekonomicznymi. Zwycięzcę wybrał „Press”.
Laureat dostał czek na 15 tys. zł. Partnerem nagrody jest PKO Bank Polski.

Vadim Makarenko z Grand Press Digital
Grand Press Digital to nagroda dla dziennikarza bądź redakcji za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Zdobył ją Vadim Makarenko, który był drugi rok z rzędu nominowany za prowadzenie z sukcesem pionierskiego projektu z kategorii dziennikarstwa danych. Serwis BIQdata.pl to ambitny i najbardziej innowacyjny na polskim rynku projekt łączący profesjonalne dziennikarstwo z technologią. Efektem są doskonałe codzienne materiały redakcyjne. A tegoroczne udane działania komercyjne z pogranicza reklamy i tzw. akcji specjalnych (np. przy PZU Maratonie Warszawskim) pokazują, że odpowiednie wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w redakcji rozumiejącej big data, może przynieść nie tylko wymierne korzyści czytelnikom, ale i finansowe wydawcy.

Nominacje do nagrody przyznała redakcja „Press” po konsultacji z 28 specjalis tami od nowych mediów i technologii. „Press” zdecydował, kto otrzyma nagrodę. Oprócz laureata nominowani byli: Rafał Madajczak (ASZdziennik.pl), Łukasz Mężyk i Michał Kolanko (300polityka.pl), ObserwatorFinansowy.pl, #dziejesienazywo.
Laureat dostał czek na 15 tys. zł. Partnerem nagrody jest Google.

Nagrody Grand Press

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. Do konkursu zgłoszono 668 prac. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali czek o równowartości 1000 euro.
Nagrody Grand Press przyznało jury w składzie: Marek Błoński (Polska Agencja Prasowa), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Ewa Ewart (TVN 24), Piotr Gabryel („Tygodnik do Rzeczy”), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Jacek Snopkiewicz (Telewizja Polska), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).

ZWYCIĘZCY GRAND PRESS 2015
(w nawiasie: medium, w którym materiał został opublikowany)

Kategoria NEWS
„Afera madrycka” – news Jacka Czarneckiego (Radio Zet) o tym, że posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Kamiński, jadąc w parlamentarną delegację do Madrytu, pobrali z Kancelarii Sejmu diety na wyjazd samochodem, ale polecieli tam tanimi liniami, wyłudzając w ten sposób pieniądze z budżetu.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
Cykl „Nie odpuszczę do końca”, „Nietykalni” – materiały Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2) o zastraszanych przedsiębiorcach, którzy stali się ofiarą grupy przestępczej, a współpracowali z nią m.in. ludzie z łódzkiego wymiaru sprawiedliwości.

Kategoria PUBLICYSTYKA
Cykl „Hala odlotów – Kultura i polityka”, „Hala odlotów – Dlaczego Kościół ma problem z seksem?” – uczestnicy kultowego już programu w TVP Kultura rozmawiają z przyszłymi posłami o zadaniach kultury, a w drugiej debacie – o stosunku Kościoła katolickiego do seksu.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY
„Oddział chorych ze strachu” – wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) ujawniający bezkarność byłej ordynator oddziału dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, która do dziś nie poniosła kary za znęcanie się nad chorymi.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY
„Gówniany interes” – reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) o tym, jak Unia Europejska pogorszyła interesy właścicieli szaletów miejskich, a ZUS potrafi ich tylko dobić.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY
„Święta wojna Rosjan” – reportaż, w którym Barbara Włodarczyk (TVP 1), idąc tropem historii hymnu wojennego „Święta wojna”, rozbiera dumę i duszę Rosjan na czynniki pierwsze i podaje je widzowi na tacy.

Kategoria WYWIAD
„Zupa z maryśki” – wywiad Piotra Pacewicza („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) z Dorotą Gudaniec, matką Maksa, pierwszego dziecka leczonego w Polsce marihuaną medyczną.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE
„Bomba, która wstrząsnęła światem” – multimedialny (film + tekst) materiał Karola Jałochowskiego („Polityka”) poświęcony projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej.