Do dymisji podali się: Piotr Radziszewski (TVP1), Jerzy Kapuściński (TVP2), Katarzyna Janowska (TVP Kultura) oraz Tomasz Sygut (Telewizyjna Agencja Informacyjna). Jak informuje wyborcza.pl, Janusz Daszczyński ich dymisje przyjął. Wszystko miało dziać się 31 grudnia - w dniu, kiedy przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy radiofonii i telewizji trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Reklama

- Wszystkich moich współpracowników zachowuję we wdzięcznej pamięci!!!! A wszystkim bardzo, bardzo dziękuję za słowa wsparcia, bo oczywiście strasznie żal, że ten etap mojego życia właśnie się kończy - napisała na Facebooku Katarzyna Janowska.

Nowelizacja ustawy medialnej zakłada m.in. wygaszenie kadencji członków zarządów oraz rad nadzorczych mediów publicznych, którzy od tej pory mają być wskazywani przez ministra skarbu. Oznacza to natychmiastową wymianę władz Polskiego Radia i TVP. Jednocześnie ustawa likwiduje możliwość przeprowadzania konkursów na te stanowiska, znika też zapis o kadencyjności zarządów i rad nadzorczych. Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Od kilku tygodni spekuluje się na temat tego, kto zastąpi dotychczasowych prezesów. Jako niemal pewnego nominacji na prezesa TVP wskazuje się Jacka Kurskiego. Wczoraj zaś Presserwis donosił, że szefową programów informacyjnych TVP ma zostać Marzena Paczuska.

Od dziś przeciwko ustawie medialnej protestuje radiowa Jedynka. Słuchacze radia co godzinę, o pełnej godzinie, będą słyszeć na zmianę: hymn polski oraz "Odę do radości", czyli hymn Unii Europejskiej.