Potraktowałem to jako patriotyczny, obywatelski obowiązek, żeby te najważniejsze mecze, nie tylko reprezentacji Polski, ale najważniejsze mecze w Europie i na świecie, pokazać - odpowiadał na nasze pytanie prezes TVP.

Reklama

Marian Kmita, szef sportu w Polsacie, w felietonie dla "Polski the Times" zasugerował, że TVP za piłkarskie prawa przepłaciła i skomentował sportowe zakupy TVP krótko: Kto bogatemu zabroni?

- Bogaci to będziemy, kiedy wejdzie ustawa o składce audiowizualnej - komentował Kurski. - Teraz sprawa była honorowa, byliśmy to winni naszym kibicom - dodawał.

Jego zdaniem, bardzo dobrze, że zakup przez TVP wielkich pakietów piłkarskich zbiega się w czasie z wprowadzaniem pod obrady Parlamentu projektu ustawy o opłacie audiowizualnej. - Ludzie muszą mieć świadomość, że jeśli płacą na telewizję i radiofonię publiczną to coś w zamian otrzymują - tłumaczył Kurski.

Reklama

TVP1 pokaże 11 najważniejszych spotkań imprezy: cztery fazy grupowej: mecz otwarcia Francja – Rumunia (10 czerwca) oraz trzy spotkania reprezentacji Polski – z Irlandią Północną (12 czerwca), Niemcami (16 czerwca) oraz Ukrainą (21 czerwca). Oprócz tego na antenie Jedynki będzie można zobaczyć dwa mecze 1/8 finału, dwa mecze ¼ finału, oba półfinały oraz finał. Jeśli reprezentacja Polski awansuje do fazy pucharowej, jej spotkania będzie można śledzić właśnie w Jedynce. Równolegle z TVP1 mecze będzie można także oglądać na stronie sport.tvp.pl.

Telewizja Polska wygrała też przetarg ogłoszony przez UEFA i prowadzony przez jej agencję zależną CAA Eleven na transmisję meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw Europy 2020 roku, w eliminacjach mistrzostw świata 2022 oraz dwóch cyklach nowo utworzonych rozgrywek UEFA – Ligi Narodów 2019 i 2022. Dodatkowo TVP zapewniła sobie wyłączne prawa do kolejnych mistrzostw Europy 2020 roku. Mając na uwadze, że już wcześniej TVP zapewniła sobie prawa do turniejów finałowych Mistrzostw Świta w Rosji w 2018 roku oraz Katarze w 2022 roku oznacza to, że w latach 2018–2022 mecze piłkarskiej reprezentacji Polski oraz wielkie wydarzenia z udziałem innych reprezentacji narodowych – EURO 2020, Mundial 2018 i Mundial 2022 pokaże tylko Telewizja Polska.

Reklama

Konferencja w telewizji miała być pierwotnie poświęcona wynikom finansowym spółki i audytowi, jaki nowy zarząd zlecił w TVP, który opisujemy w "DGP". Ale, jak tłumaczył Kurski - zmienił plany po decyzji UEFA. - Nieprawidłowości poprzedników nie mogą mieszać się z tym wielkim piłkarskim świętem - mówił.