Kurski poinformował w poniedziałek, że tegoroczny 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej nie odbędzie się w Opolu, ale w innym mieście. "Festiwal Polskiej Piosenki jest, on się w tym roku nie odbędzie w Opolu, on się odbędzie w innym mieście; w tym tygodniu ogłosimy, mamy kilka zgłoszeń i jedno potwierdzenie pisemne, kilka zainteresowań nowej lokalizacji" - poinformował w poniedziałek w TVP Info.

Reklama

Do sprawy odniósł się w rozmowie z PAP jeden z członków Rady Mediów Narodowych. Poinformował, że podczas najbliższego posiedzenia RMN złoży wniosek, by szef TVP przedstawił Radzie szczegółowe wyjaśnienia na temat organizacji Festiwalu w Opolu. "Będę wnioskował też o przygotowanie niezależnego raportu o dokładnym przebiegu zdarzeń" - podkreślił. "Na podstawie obecnej wiedzy (nt. sytuacji związanej z organizacją opolskiego festiwali - PAP) uważam, że prezes Kurski powinien zostać odwołany" - dodał.

Braun zwrócił ponadto uwagę, że rada nadzorcza TVP ma prawo w szczególnych sytuacjach zawiesić członka zarządu. "Uważam, że to jest ten moment, kiedy rada nadzorcza TVP, korzystająca ze swoich kompetencji statutowych może zawiesić prezesa" - powiedział.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że w poniedziałek przewodniczący RMN Krzysztof Czabański skierował list do szefa TVP z prośbą o wyjaśnienie sprawy związanej z organizacją opolskiego festiwalu.

Reklama

W poniedziałek władze Opola poinformowały, że wypowiadają TVP umowę na organizację 54. KFPP. Powodem - jak podano - jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy. "Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja. Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu" - napisał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W reakcji na tę decyzję TVP poinformowała, że pomimo rozwiązaniu umowy na organizację festiwalu odbędzie się on w zbliżonym terminie. Imprezę planowano wcześniej na 9 czerwca.

Festiwal w Opolu to jedna z najpopularniejszych w Polsce imprez muzycznych. Zapoczątkowany w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Opolu Karola Musioła, stanowi rodzaj podsumowania roku w polskiej branży muzycznej. Prezentowane są osiągnięcia mijającego roku, najciekawsze debiuty i utwory premierowe, a także przegląd kabaretowy. Wśród laureatów Karolinki - Nagrody im. Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie debiutantów znajdują się m.in. Mieczysław Szcześniak, Justyna Steczkowska i Natalia Sikora.

Grand Prix opolskiego festiwalu - nagrodę prezesa TVP - otrzymywali tacy artyści i zespoły jak m.in. Maryla Rodowicz, Budka Suflera, Maanam, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Stanisław Soyka i Edyta Geppert.