Czabański został poproszony w Polskim Radiu 24 o komentarz dotyczący pojawiających się postulatów prywatyzacji mediów publicznych. Jak podkreślił, media publiczne "są w interesie wszystkich obywateli, jeżeli myślą o polskiej racji stanu, jeżeli są zainteresowani dobrem publicznym i kierują się tym dobrem w swojej działalności i życiu". Media publiczne są szansą dla nas, żeby uniknąć rządów pieniądza w informacji, dziennikarstwie - powiedział.

Reklama

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych przypomniał, że przeszedł przez media w okresie PRL, przez media podziemne i media po 1989 r. Mogłem obserwować jeszcze tę cenzurę tradycyjną, doświadczać jej na własnej skórze. Czasem po 1989 r. doświadczałem – wiem, że to było trochę mylne wrażenie, bo to są nieporównywalne rzeczy – że władza pieniądza nad mediami była czy bywa o wiele brutalniejsza, większa niż kiedyś władza urzędu cenzury nad mediami w systemie totalitarnym - zwrócił uwagę.

Dlatego - jak zaznaczył - "musimy dbać o media publiczne, zachować te media na rynku medialnym, bo one są jakąś szansą i nadzieją dla normalnych obywateli, że nie będą manipulowani przez pieniądz, dziwne ukryte siły, potęgi niejawne".

Reklama

Musimy dbać o media publiczne, chuchać na nie, finansować je, zresztą tak jak się szczęśliwie od paru lat dzieje, bo PiS ma świadomość roli mediów publicznych, docenia je, finansuje i wzmacnia. Przydałby się jeszcze stały system finansowania, ale to jest sprawa rządu. Mam nadzieję, że do tego też dojdziemy" - powiedział Czabański.