Podczas obrad jury Grand Press w dniu 3 grudnia br. większość jego członkiń i członków wyraziła zastrzeżenia wobec decyzji jurorów preselekcyjnych w stosunku do jednego materiału z kategorii Wywiad. Jednocześnie stwierdzono, że zgodnie z regulaminem jury nie ma możliwości usunięcia jakiejkolwiek pracy na tym etapie konkursu - napisał Skworz.

Reklama

Zdaniem większości jurorów jeden z nominowanych do finału materiałów nie spełnia wszystkich warunków konkursu, którymi są: wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa - czytamy dalej w oświadczeniu.

Kontrowersyjny wywiad z Margot

Jego decyzja to następstwo kontrowersji, jakie wzbudziła nominacja dla Beaty Lubeckiej z Radia Zet, która rozmawiała z aktywistką LGBT Margot.

W ramach protestu jeden z dziennikarzy Stanisław Skarżyński, zdecydował się oddać własną nagrodę, którą przyznano mu dwa lata temu.

Miesięcznik "Press" organizuje konkurs Grand Press od 1997 r.

W jury zasiadają przedstawiciele polskich wydawnictw prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Przyznając nagrody, kierują się takimi kryteriami, jak wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.