KOMPUTEROWY GŁOS

Stephen Hawking od lat cierpi na nieuleczalną i postępującą chorobę neurodegeneracyjną - stwardnienie zanikowe boczne. Choroba wyniszczająca komórki nerwowe doprowadziła do niemal całkowitego paraliżu uczonego. Z powodu choroby w 1985 r. naukowiec musiał przejść operację krtani i gardła, w wyniku której nie mógł normalnie mówić. Mimo to Hawking nadal prowadzi wykłady - wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanemu syntetyzatorowi mowy. Jego sztuczny głos został wykorzystany - oczywiście za zgodą naukowca - w teledysku Pink Floyd oraz w kreskówce "The Simpsons".

Reklama

ŻYCIE OSOBISTE

Stephen William Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Londynie. Po studiowaniu fizyki na Oxford University Hawking rozpoczął pracę naukową w Cambridge. Wtedy zdiagnozowano u niego chorobę. Lekarze nie podejrzewali, że uczony będzie żył dość długo, by ukończyć swoją pracę, zwłaszcza że od 12. urodzin porusza się na wózku inwalidzkim, a jego ciało trawi postępujący paraliż. Choroba zwolniła jednak, gdy Hawking poznał swoją pierwszą żonę Jane. "Dała mi coś, dla czego warto żyć" - powiedział fizyk. Para matrójkę dzieci. Jane i Stephen rozwiedli się w 1991 roku. Cztery lata później Hawking poślubił swoją wieloletnią pielęgniarkę Elaine Mason. Ich małżeństwo trwało do 2006 roku.

Reklama

BESTSELLERY

Międzynarodową sławę poza środowiskiem naukowym przyniosła Hawkingowi książka "Krótka historia czasu", która sprzedała się w milionach egzemplarzy. Jak zauważa sam Hawking, ta książka zawiera tylko jeden wzór fizyczny : E=mc2. Hitem okazał się także "Wszechświat w skorupce orzecha". Ostatnio do księgarń trafiły jego dwie książki dla dzieci. Uczony napisał je wraz z córką Lucy. Opowiadają one o chłopcu Jerzym, który przy okazji niesamowitych przygód poznaje tajniki budowy wszechświata oraz zagadnienia z zakresu fizyki, astronomii i matematyki.

PRACA NAUKOWA

Reklama

Od 1974 roku Hawking zajmował się "pożenieniem" dwóch elementów współczesnej fizyki - teorii względności Alberta Einsteina oraz teorii kwantów. Na podstawie swoich badań Hawking zaproponował swój własny model wszechświata, oparty na dwóch koncepcjach czasu: " prawdziwym czasie", jaki jest doświadczany przez ludzi, oraz czasie, według którego może tak naprawdę żyć wszechświat. Na pytanie, czy Bóg istnieje w jego pracy, Hawking odpowiedział: "W pewnym sensie, jeśli zrozumiemy wszechświat, staniemy w pozycji Boga".

NAGRODY

Hawking ma na swoim koncie niezliczoną ilość prac naukowych oraz kilka książek. Ma 12 honorowych tytułów naukowych. Objął katedrę Lucasa na wydziale matematyki na Uniwersytecie Cambridge (tę samą funkcję piastował trzy wieki wcześniej Isaac Newton). Za swoją książkę "Krótka historia czasu" został też odznaczony przez brytyjską królową Elżbietę II orderem Companion of Honor.

MARZENIA

Wielkim marzeniem Hawkinga jest podróż w kosmos. Przed dwoma laty fizyk odbył lot grawitacyjny, podczas którego poczuł, jak to jest być w stanie nieważkości. Hawking wystąpił także w odcinku kultowego serialu "Star Trek".