Dziś każdy z nas ma komórkę. Dlaczego nie wykorzystać jej do zabawy? W tym momencie sporo osób pomyśli o nieśmiertelnych, ale prostych grach typu "Tetris", "Arcanoid" czy "Wąż". Zapewniam, że z większości telefonów da się "wycisnąć" o wiele więcej. Przecież nawet kilka megabajtów wbudowanej pamięci, kolorowy wyświetlacz oraz niezła rozdzielczość ekranu i polifoniczny dźwięk to standard, który wystarczy, by na ekranach naszych komórek pojawiły się trójwymiarowe światy. Zręcznościówki, strzelaniny, przygodówki, gry logiczne, sportowe, dla dorosłych - każdy znajdzie coś dla siebie.

Podstawowym wymaganiem technicznym, które musi spełniać aparat, jest obsługiwanie przez niego języka Java lub posiadanie systemu operacyjnego Symbian. Oczywiście im nowocześniejszy sprzęt i większy ekran, tym katalog dostępnych dla niego tytułów będzie bogatszy, gry będą ładowały się szybko i działały płynniej. Przeglądając strony serwisów WWW pozwalających skopiować gry bezpośrednio do telefonu, można zauważyć, że na listach Top 10 królują tytuły znane z pecetów i konsol. "Worms", "The Sims", "Super Mario Bros", "FIFA World Cup", "Need For Speed", "Tomb Rider", "Splinter Cell" - ludziom, którzy spędzili długie godziny przed monitorami komputerów, tytułów tych nie trzeba przedstawiać.

Dodatkowo, posiadając np. dwa aparaty tego samego producenta, możemy komórkową zabawę uprzyjemnić odrobiną współzawodnictwa dzięki trybowi multiplayer - czyli możliwości prowadzenia rozgrywek wieloosobowych. Najczęściej telefony komunikują się wtedy poprzez łącze podczerwieni IRDA, Bluetooth lub GPRS. Na uprzywilejowanej pozycji wśród telefonicznych graczy znajdują się posiadacze telefonów Nokia N-Gage QD i starszego N-Gage.

Kształt, układ klawiatury i możliwości techniczne tych modeli został bowiem zaprojektowany głównie z myślą o rozrywce. Spośród najnowszych modeli multimedialnym kombajnem można nazwać najnowszą Nokię N93. Dzięki możliwości podłączenia telefonu do TV za pomocą standardowego kabla zamienimy ją w prawdziwą konsolę gier.

Niezależnie od "okoliczności przyrody" i miejsca, w którym się znajdujemy, nowa gra 3D może pojawić się w telefonie w ciągu kilku sekund. Najłatwiej wysłać płatnego SMS-a, by już po chwili móc cieszyć się wybraną pozycją. Z pomocą przyjdą serwisy internetowe każdego z operatorów GSM. Znajdziemy tam tytuły posortowane w zależności od popularności lub gatunku. Z kolei jeśli mamy przy sobie laptopa, wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło gry na komórkę, by otrzymać listę kilkudziesięciu serwisów rozrywkowych. Aplikację możemy wtedy przesłać z dysku do telefonu za pomocą specjalnego kabla, łącza IRDA lub Bluetootha.Reklama