"Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku w 1999 r. Wykopano je w odkrytej wtedy studni znajdującej się obok domu wójtowskiego" - - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Reklama

Ich wiek określiły specjalistyczne badania. "Jajka były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na koniec XIV stulecia. Zachowały się w dobrym stanie. Są w znacznej części wysuszone" - wyjaśnił dyrektor. Podkreślił, że "sześć jajek, które są na ekspozycji, cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających".

Gancarski zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

Do unikatowych zabytków zaliczyć można: złotą sprzączkę do pasa z końca XIII w., płytę kamienną ze sceną Ukrzyżowania z przełomu XIII/XIV w., kości do gry, drewniany uchwyt pieczęci miejskiej oraz średniowieczną deskę klozetową. Są też fragmenty drewnianych wodociągów z 1366 r., starsze posiada jedynie Poznań.

Sensacją badań, w efekcie których powstała stała wystawa, było odkrycie pozostałości po dwóch ratuszach - gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z początków XVI stulecia. O istnieniu ratusza w Krośnie w tak dawnych czasach nie zachowała się żadna wzmianka historyczna.