Zespół archeologów prowadzi prace wykopaliskowe na stanowisku Zolfabad, gdzie znajdowało się średniowieczne miasto, położonym w odległości 3 kilometrów od miasta Farmahin w prowincji Markazi, około 50 kilometrów na północ od miasta Arak i 200 kilometrów na południowy-zachód od Teheranu. Miasto Zolfabad odgrywało w XII-XV wieku ważną rolę na szlakach handlowych łączących miasta Kom, Teheran i Isfahan w środkowym Iranie.

Reklama

Podczas wykopalisk naukowcy odsłonili w centralnej części ruin miasta dużą platformę o wysokości ponad 1 metra i mocnych fundamentach, zbudowanych z wapienia i kamieni złączonych zaprawą, której przeznaczenie pozostaje na razie zagadką, a także pozostałości łaźni. W ruinach łaźni naukowcy zidentyfikowali główną salę, schody oraz apodyterium (szatnie) i calidarium (pomieszczenie do gorącej kąpieli).

Odsłonięte podczas wykopalisk fragmenty miasta pochodzą z czasów panowania dynastii Ilchanidów, dynastii pochodzenia mongolskiego założonej przez Hulagu-chana, wnuka Czyngis-chana, która w latach 1256-1335 sprawowała władzę na terenach dzisiejszego Iranu.

Miasto Zolfabad zajmowało powierzchnię około 130 hektarów, ale zostało całkowicie zniszczone pod koniec XVIII wieku przez wielkie trzęsienie ziemi. Pozostałości miasta zostały odnalezione i oznaczone przez archeologów podczas badań przeprowadzonych w 2000 roku, od 2009 roku trwają prace przy odsłanianiu jego ruin.

Reklama