Hodowanie roślin w kosmosie będzie niezbędne dla przyszłych lotów kosmicznych na dalekie odległości. Wzbogacą one menu kosmonautów. Szklarnie do hodowli roślin będą też z pewnością powstawać kiedyś na Księżycu i na Marsie.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA opracowała projekt o nazwie "Szklarnia w kosmosie", który poza badaniami naukowymi może być wykorzystany również do edukacji szkolnej dzieci w wieku od 12 do 14 lat.

Reklama

W ramach projektu astronauta Paolo Nespoli umieści małą szklarnię na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i będzie prowadził obserwacje rozwoju roślin. Uczniowie będą mogli przeprowadzić podobne obserwacje w szkole, korzystając z prawie identycznej miniaturowej szklarni i śledząc rozwój tych samych gatunków roślin. Astronauta będzie wykonywał zdjęcia i nagrywał filmy dotyczące istotnych części eksperymentu, tak aby uczniowie mogli porównać swoje naziemne działania i wyniki z uzyskanymi w kosmosie.

Eksperyment wystartuje w lutym 2011 roku i ma potrwać 10 tygodni. W specjalnej uroczystości inauguracyjnej weźmie udział prawie 750 dzieci w czterech miejscach w Europie: w Kolonii (Niemcy), w Frascati (Włochy), w Tuluzie (Francja) i w Lizbonie (Portugalia). W inauguracji weźmie też udział Paolo Nespoli - za pomocą transmisji telewizyjnej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Szkoły zainteresowane udziałem w eksperymencie mogą odwiedzić specjalną witrynę ESA dostępną pod adresem http://www.esa.int/esaHS/education.html. Znajdują się na niej informacje o kosmicznych eksperymentach edukacyjnych oraz formularz powalający zamówić materiały pomocnicze, w tym małą szklarnię. Liczba szklarni jest ograniczona.