Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych przez zespół saudyjskich archeologów na stanowisku w pobliżu oazy Tajma w prowincji Tabuk w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej.

Jak poinformował Ali Ibrahim Al-Ghabban, wiceprezydent ds. starożytności i muzeów Saudyjskiej Komisji Turystyki i Starożytności, archeolodzy odnaleźli skałę, w której została wykuta inskrypcja z imieniem faraona Ramzesa III, władcy Egiptu z XX Dynastii, panującego w latach około 1192-1160 p.n.e.

Reklama

Znalezisko jest pierwszą inskrypcją z czasów starożytnego Egiptu odkrytą przez archeologów na terenie Arabii Saudyjskiej.

Naukowcy prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku ustalili, że przez oazę Tajma w starożytności przebiegał ważny lądowy szlak handlowy, łączący zachodnie wybrzeże Arabii z Doliną Nilu. Początki osadnictwa w Tajmie sięgają epoki brązu (ok. 2000 r. p.n.e.).

Przez stulecia trasę szlaku przemierzały karawany przewożące rozmaite towary, jak kadzidło, miedź, srebro i złoto.

Według Ali Ibrahima Al-Ghabbana, szlak handlowy przebiegał przez dzisiejsze miasta portowe Suez i Abu Zenima nad Zatoką Sueską, gdzie wcześniej odkryto pozostałości świątyni faraona Ramzesa III. Następnie szlak, prowadzący do oazy Tajma, przecinał Półwysep Synaj i wiódł przez miasto Akaba w Jordanii, gdzie odnaleziono inskrypcję podobną do tej odkrytej w Tajmie.

Odkrycie starożytnej egipskiej inskrypcji w Arabii Saudyjskiej zbiega się w czasie z wprowadzaniem przez władze tego kraju polityki upowszechniania wiedzy o dotychczas ignorowanych miejscach historycznych, związanych zwłaszcza z przedislamskim okresem w dziejach Arabii Saudyjskiej.