Planetoida 2011 MD została odkryta 22 czerwca tego roku przez projekt LINEAR (Lincoln Near-Earth Research). Jej jasność sugeruje, że mamy do czynienia z ciałem o rozmiarach od 5 do 20 metrów.

Reklama

Gdy obliczono orbitę nowoodkrytego ciała, okazało się, że w poniedziałek o godzinie 15:30 naszego czasu przeleci ona bardzo blisko Ziemi, bo w odległości tylko ok. 12 tys. kilometrów od powierzchni naszej planety. To wyraźnie niżej niż orbity satelitów geostacjonarnych.

Orbita wyznaczona z pierwszych obserwacji nie była zbyt dokładna, dlatego teraz wiemy więcej. Minimalna odległość zmniejszyła się do 12 tysięcy kilometrów, a moment największego zbliżenia przesunął się na godzinę 19 naszego czasu.

Nie jest to rekordowo bliskie zbliżenie, bo znamy przynajmniej trzy inne planetoidy, które przeleciały bliżej. 2011 MD jest od nich jednak wyraźnie większa.

W okolicach maksymalnego zbliżenia do Ziemi, planetoida nie będzie widoczna z terenu naszego kraju. Przeleci ona nad południowym Atlantykiem, blisko wybrzeża Antarktydy. Choć ciało nie zderzy się z Ziemią, nasza planeta znacznie zmieni jego orbitę.

Reklama

Szansa na to, że 2011 MD zderzy się z jakimś sztucznym satelitą jest znikoma, ale nie zerowa.

Astronomowie szacują, że tak bliskie spotkania z ciałem o takich rozmiarach mają miejsce średnio raz na 6 lat.