Odkrycia dokonano w pobliżu ruin Comalcalco, miasta Majów na terenie stanu Tabasco, w odległości około 60 kilometrów na północny zachód od miasta Villahermosa - stolicy stanu.

W komunikacie Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku poinformowano, że na stanowisku odnaleziono szczątki 116 osób, z których najstarsze pochodzą z ok. 811 roku.

Reklama

Według archeologa Ricardo Armijo, znalezisko jest największym cmentarzem Majów odnalezionym w tej części - najbardziej wysuniętej na zachód - terytorium zajmowanego przez nich.

Na stanowisku odkryto 66 urn pogrzebowych, odpowiadających indywidualnym pochówkom członków elity Majów oraz szczątki 50 osób towarzyszących, ułożonych w różnych pozycjach wokół urn.

Odnaleziono też wiele artefaktów związanych z pochówkami, jak ceramiczne gwizdki i grzechotki w kształcie zwierząt oraz w kształtach bogato ubranych kobiet i mężczyzn, a także noże, odłupki krzemienia i obsydianu, wiele kawałków metalu oraz dużą ilość skorup naczyń.

Jak poinformował R. Armijo, szczegółowe badania pozwoliły ustalić, że pochówki miały miejsce w okresie od 1161 do 1200 lat temu.

Odnalezione szkielety noszą cechy typowe dla kultury Majów, jak deformacje czaszek oraz wypełnienie ubytków w zębach.

Reklama

Według archeologów, odkryte urny pogrzebowe zostaną poddane dalszym badaniom dla ustalenia, czy zawierają oprócz ludzkich szczątków także pozostałości tkanin i innych substancji organicznych.

Naukowcy planują też przeprowadzenie badań fragmentów kości i materiału genetycznego dla określenia wieku i płci, diety oraz ewentualnych zmian chorobowych odnalezionych zmarłych Majów.