To bardzo wymagający projekt. Mówimy o międzygatunkowej produkcji zarodków. Chodzi o konia domowego i o konia Przewalskiego, to osobne gatunki, z inną liczbą chromosomów. Zatem to dość poważna sprawa, aby móc użyć komórki jajowej konia domowego oraz DNA konia Przewalskiego – wyjaśnił Blake Russell, prezes ViaGen Pets and Equine, która była odpowiedzialna za sklonowanie konia.

Reklama

Na świecie żyje jedynie około 2 tys. koni Przewalskiego. Niewielka liczebność tych koniu utrudnia ich rozmnażanie, ponieważ przy niewielkiej puli genetycznej mogą występować wrodzone wady.

Trwa ładowanie wpisu

Teraz Kurt buduje podwaliny, by wykorzystać dawne, zamrożone geny konia Przewalskiego i przywrócić je do życia – podkreślił Russell.

Koń Przewalskiego został uznany za wymarły na wolności. Ostatnia potwierdzona obserwacja konia Przewalskiego na wolności miała miejsce w 1969 r. w Mongolii. Od 1990 r. rozpoczęto próby jego reintrodukcji na terenach Mongolii, Chin, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. W 2008 r. szacowano, że na wolności znajduje się mniej niż 50 dorosłych osobników.

Reklama